Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Dni Polonijne w Dębicy

Piątek, 14 Lipiec 2017

Folklor_2017_pl

Burmistrz miasta Mariusz Szewczyk i Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na wakacyjne spotkanie z folklorem. W sobotę - 22 lipca, o godz.17.00, na dębickim Rynku wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” z Chicago. Gościom ze Stanów Zjednoczonych towarzyszyć będą nasze zespoły reprezentacyjne: „Igloopolanie” i „Mali Igloopolanie”.

Okazją do zobaczenia ZPiT „Lajkonik”, który gościł w Dębicy trzy lata temu, jest XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych - Rzeszów 2017, i odbywające się w ramach festiwalu Dni Polonijne w województwie podkarpackim.

Zespół „Lajkonik” powstał jesienią 1991 roku przy Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy w Chicago, w celu krzewienia polskiej kultury i tradycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Zespół jest członkiem Związku Narodowego Polskiego grupy 3241 oraz Polish Folk Dance Association of America. Założycielami oraz pierwszymi choreografami zespołu, którzy po raz pierwszy przywieźli młodzież na festiwal do Rzeszowa w 1996 roku, byli Ewa i Marek Kuś. Aktualnie w zespole tańczy ponad stu dwudziestu tancerzy, a zajęcia prowadzone są w pięciu grupach wiekowych. Dyrektorem „Lajkonika”  jest ks. Andrzej Totzke, kierownikiem artystycznym, choreografem i instruktorem Halina Misterka.

„Lajkonik” jest efektem wieloletnich dążeń i ciągłego zatroskania wielu oddanych osób, aby na emigracji wychować dzieci i młodzież w wierze i tradycji, z doświadczeniem piękna kultury polskiej, która odchodzi w zapomnienie. Kierownictwo zespołu dba o pogłębianie wiedzy i umiejętności tancerzy, organizując dla nich warsztaty taneczne prowadzone przez choreografów z Polski oraz zajęcia śpiewu.

 

Archiwum newsów