Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Terroryści zaatakowali Ratusz i Wodociągi Dębickie – ćwiczenia ewakuacyjne w Urzędzie Miejskim w Dębicy

Piątek, 29 Wrzesień 2017

dab 20175

Tuż po godzinie 8.00 rano 28 września w dębickim ratuszu wybuchł pożar i zaatakowali terroryści. Z budynku przy Ratuszowej zostali ewakuowani wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego i rozpoczęło się gaszenie pożaru. To na szczęście tylko scenariusz przeprowadzonych w Urzędzie Miejskim ćwiczeń ewakuacyjnych w ramach miejskiego ćwiczenia obronnego. Dalsza część ćwiczeń odbyła się na terenie Wodociągów Dębickich gdzie symulowano reakcję na atak terrorystyczny na ujęcie wody pitnej dla miasta. Zarówno w Urzędzie Miejskim jak i w Wodociągach Dębickich wszyscy terroryści zostali ujęci przez policję i antyterrorystów.

dab 20176 dab2017 7 Dsc04150 Dąb 2017 Dab 2017 2 dab 20173 dab 20174

Po ogłoszeniu alarmu pożarowego budynek Urzędu Miejskiego opuścili wszyscy pracownicy i petenci. Ogółem ewakuacji poddanych zostało blisko 150 osób, z których żadna nie ucierpiała. Na miejsce pożaru przybyła straż pożarna, jednostka antyterrorystyczna oraz policja. W ciągu kilkunastu minut ujęci i zidentyfikowani zostali mężczyźni podejrzani o terroryzm. Podczas akcji wykryto  IED, czyli improwizowany ładunek wybuchowy, w związku z czym konieczna była interwencja policyjnego pirotechnika.  Na miejscu cały czas pracowały jednostki straży pożarnej gasząc pożar, a  funkcjonariusze jednostek antyterrorystycznych przeczesywali okolicę w poszukiwaniu niebezpiecznych materiałów.  Po zakończonej akcji pracownicy urzędu i  petenci  mogli powrócić do urzędu.

Drugie zgłoszenie o ataku terrorystycznym napłynęło po godzinie 9.00 z Wodociągów Dębickich, gdzie terroryści zaatakowali ujęcie wody pitnej dla miasta. Antyterroryści uzyskali od ujętych w Urzędzie Miejskim terrorystów informacje o podłożeniu IED   na terenie Wodociągów Dębickich w rejonie ujęcia wody i potwierdzenie o zajęciu obiektu przez terrorystów.

Wszystkie jednostki udały się  w miejsce zbiórki, następnie został wystawiony kordon zewnętrzny osłaniający i grupa szturmowa WOT. Po zakończonych negocjacjach terroryści zostali wypuszczeni i przemieszczali się samochodem, po czym grupa uderzeniowa obezwładniła i spacyfikowała przestępców. Następnie trwała akcja przeszukiwania budynku pod kątem materiałów niebezpiecznych i   zakończono akcję.

Po zakończonej operacji nastąpiło podsumowanie, podczas którego odbyła się prezentacja sprzętu i samochodów wszystkich jednostek biorących udział w ćwiczeniach. Można było także skorzystać z przejażdżki  wojskowym quadem oraz wziąć udział w krótkim szkoleniu z przeładunku broni.

„Przeprowadzone w Urzędzie Miejskim i na Wodociągach Dębickich akcje miały na celu przećwiczenie i doskonalenie procedur związanych z realizacją zadań operacyjnych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. W ćwiczeniach brali udział członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Stałego Dyżuru Burmistrza Miasta, funkcjonariusze  Straży Miejskiej, pracownicy wyznaczeni do realizacji zadań operacyjnych, ratownicy Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariusze Policji, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei, formacje obrony cywilnej oraz pracownicy spółek miejskich” – mówi Krzysztof Bukała – Acedański, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Dębicy, koordynujący akcję.

Jak podkreśla Krzysztof Acedański wszystkie elementy ćwiczenia, które odbyło się pod kryptonimem DĄB 2017 zostały zrealizowane zgodnie z procedurami w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i dowiodły ich celowości. W przyszłości tego rodzaju ćwiczenia będą realizowane okresowo tak, aby przećwiczyć różne scenariusze zagrożeń, które mogą wystąpić w sytuacji nadzwyczajnej.

Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk nadmienił, że takie akcje są prowadzone na wypadek prawdziwego zagrożenia i  mają na celu pokazanie pracownikom Urzędu Miejskiego, Wodociągów Dębickich oraz  służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, jak zachować się w razie ataku terrorystycznego.

„Ćwiczenia te polegają na zgrywaniu miejskiego systemu kierowania obroną, czyli wykonaniu ewakuacji budynku, zaznajomienia się z tego typu sytuacjami, ponieważ mogą one wystąpić. Są także po to, aby pracownicy wiedzieli, gdzie są hydranty, gdzie na wypadek ewentualnego zagrożenia trzeba się ewakuować, w którym miejscu stać, tak, aby nie przeszkadzać. Tego typu ćwiczenia są potrzebne dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa, bo w ramach takiego zagrożenia są miejsca, które naprawdę muszą być otoczone szczególną ochroną.”

 

Archiwum newsów