Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu

Wtorek, 11 Wrzesień 2018

Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu
Zdj (copy) Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu Dębiczanie uczcili pamięć o Ryszardzie Siwcu

W poniedziałek 10 września młodzież Miejskiego Gimnazjum nr 1, władze miasta i powiatu uroczyście uczcili 50. rocznicę samospalenia dębiczanina Ryszarda Siwca.

Podczas uroczystości dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 Zbigniew Drzymała przypomniał historię Siwca, który 8 września 1968 roku w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał aktu samospalenia. Do zdarzenia, które było wyrazem protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, doszło w obecności przywódców Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, dyplomatów i 100 tysięcy widzów. W wyniku oparzeń Ryszard Siwiec zmarł kilka dni później w szpitalu. W 2009 roku z okazji setnej rocznicy jego urodzin, na budynku szkoły Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy, w której się uczył, odsłonięta została pamiątkowa tablica.

W trakcie uroczystości w imieniu władz miasta i powiatu dębickiego wiązankę kwiatów pod pamiątkową tablicą złożyli: Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk, Zastępca Burmistrza Wojciech Iwasieczko, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Ryszard Pękala oraz Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego Mateusz Smoła.

Następnie wszyscy zebrani zmówili modlitwę w intencji Ryszarda Siwca.

Archiwum newsów