Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Rumuńska delegacja z miasta Bistrity z wizytą w Dębicy

Środa, 09 Październik 2019

dr16

W dniu 8 października br. w Urzędzie Miejskim w Dębicy w ramach unijnego programu rozwoju regionalnego gościła w Dębicy 20 osobowa delegacja pracowników Urzędu Miejskiego w Bistrity w Rumunii.

dr8 dr15 dr7 dr14 dr6 dr13 dr5 dr12 dr4 dr11 dr3 Dsc04279 dr10 dr2 dr17 dr9

Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk przywitał delegację, na której czele stał koordynator projektu, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Bystrzycy Radu Dreptate.  

Cel wizyty został określony, jako wymiana doświadczeń i zapoznanie się z formalno-prawnym zarządzaniem dębickiego samorządu.  Naczelnik Wydziału Promocji Monika Rojek- Kałek zaprezentowała gościom ogólne zasady lokalnego procesu podejmowania decyzji, zarządzania strategicznego, zarządzania zasobami ludzkimi, stosowania systemu oceny pracowników, współpracy miasta Dębicy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Ciekawostką dla delegacji było zagadnienie związane z funkcjonowaniem Budżetu Obywatelskiego  jako mechanizm stosowany w wielu samorządach w Polsce, który pozwala mieszkańcom włączyć się w decydowanie o sposobie wydawania części środków z budżetu miasta.  Omówiony został proces inicjowania pomysłu, etapy jego wdrażania oraz osiągnięte rezultaty.

 

Prezentacja była okazją wymiany doświadczeń i opinii z rumuńskimi uczestnikami. Urzędnicy z Bystrzycy wdrażają system CAF od ubiegłego roku w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską oraz rząd centralny. W ramach wizyty studyjnej w Polsce odwiedzili Kraków, Dębicę, Tarnów i Jasło.

 

Bistriţa (Bystrzyca) to miasto w północnej Rumunii, położone w Karpatach Wschodnich nad rzeką o takiej samej nazwie. Założone zostało w pierwszej połowie XIII wieku przez sprowadzonych przez króla Gejzę II (1130-1162) w te rejony niemieckich kolonistów (Sasów). Bystrzyca stanowi ośrodek administracyjny okręgu Bistrița-Năsăud. Miasto liczy 76 tys. mieszkańców.

(źródło: http://navtur.pl/place/show/2664,bistrita)

 

 

 

 

Archiwum newsów