Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych na cmentarzu w Dębicy

Czwartek, 15 Październik 2020

Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych na cmentarzu w Dębicy

W niedzielę, 18 października br., na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej w Dębicy, po raz pierwszy odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Polskie prawo zapewnia rodzicom możliwość pochowania dziecka, które urodziło się martwe, bez względu na czas trwania ciąży, jednak niektórzy rodzice rezygnują z tego prawa. W takiej sytuacji, Miasto Dębica zgodnie z porozumieniem zawartym z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Dębicy, dwa razy w roku zapewni kremację oraz zorganizuje pochówek martwo urodzonych dzieci.

Z inicjatywą organizacji uroczystego pochówku wyszło Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, które z okazji setnej rocznicy urodzin swojego patrona, podjęło starania, aby rodzice dzieci martwo urodzonych mieli okazję do godnego pochówku dzieci.  

W najbliższą niedzielę, 18 października, 90 nienarodzonych dzieci zostanie pochowanych na cmentarzu komunalnym przy ul. Wielopolskiej w Dębicy. Uroczystość poprzedzona zostanie Mszą świętą, która odprawiona zostanie o godzinie 13:00 w kościele Miłosierdzia Bożego w intencji rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka w wyniku poronienia, przedwczesnego porodu bądź w inny sposób. Przed Mszą św. można na karteczkach napisać imiona dzieci i złożyć w wyznaczonym miejscu przed ołtarzem. Te karteczki będą również złożone w grobowcu wraz ze szczątkami dzieci. Imiona można również nadsyłać pocztą elektroniczną na adres: hospicjum.debica@op.pl

Kolejne pochówki odbywać się będą dwa razy w roku: w pierwszą niedzielę po 25 marca, kiedy obchodzony jest Dzień Świętości Życia oraz w niedzielę po 15 października, kiedy na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Jako pierwsi święto wprowadzili Amerykanie, którzy od 32 lat, 15 października wspominają Dzieci Nienarodzone i Zmarłe.   

W Polsce Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest od 2004 r., za sprawą inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych – „Dlaczego” i portalu www.dlaczego.org.pl., który zaproponował, by 15 października poświęcony był modlitwie za zmarłe dzieci i ich rodziców.

Archiwum newsów