Urząd Miejski w Dębicy - Logo

Uroczystość św. Jadwigi Śląskiej Patronki Dębicy

Piątek, 16 Październik 2020

Dzień Patronki Miasta

16 października obchodzimy uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, która jest Patronką Dębicy od 2008 roku. Jej wezwaniem tytułuje się także najstarsza dębicka parafia. Na prośbę władz samorządowych, watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy władzy udzielonej jej przez Ojca Świętego Benedykta XVI, zdecydowała o ustanowieniu św. Jadwigi Śląskiej Patronką Dębicy. Miejscy radni podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę 29 maja 2008 roku. Tym samym Dębica stała się pierwszym samorządem Diecezji Tarnowskiej, któremu, za zgodą Stolicy Apostolskiej, patronuje święty Kościoła katolickiego.

Dzień Patronki Miasta Dzień Patronki Miasta Dzień Patronki Miasta Dzień Patronki Miasta Dzień Patronki Miasta

Z okazji święta, w południe 16 października br., złożone zostały wiązanki kwiatów pod figurą św. Jadwigi przy ratuszu. Przed złożeniem kwiatów, ksiądz prałat Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi, odmówił ze zgromadzonymi modlitwę oraz przypomniał dlaczego ważni są patroni, którzy są orędownikami przed Bogiem w różnych potrzebach.

Z inicjatywy społeczności Szkoły Podstawowej nr 10 im. ks. prof. Alojzego Franciszka Nosala w Dębicy, przygotowane zostało także słuchowisko, które wyemitowano przez szkolne radiowęzły w szkołach podstawowych prowadzonych przez miasto.  

Św. Jadwiga Śląska stanowi autorytet i wzór do naśladowania. Jest bliska ludziom odpowiedzialnym za życie społeczne i budowanie dobra wspólnego oraz stanowi symbol rodziny, porozumienia i współpracy. Postać św. Jadwigi, jej sposób życia jako matki, żony, władczyni i wiernej Kościoła wciąż motywuje i inspiruje.

 

Archiwum newsów