Uwaga!
Obowiązek wymiany ponad 10-letnich pieców!
Serwis informacyjny Miasta Dębica

Obchody Narodowego Święta Niepodległości – program i zaproszenie

21 października 2021
Loading...

Koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, połączony z wręczeniem honorowych wyróżnień, a także uroczystość religijno-patriotyczna z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, to główne punkty tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się 11 i 12 listopada w Dębicy. Wydarzeniom towarzyszył będzie bogaty blok przedsięwzięć: lekcja śpiewu patriotycznego, wystawa w bibliotece, maraton pływacki oraz raut niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości – program i zaproszenie
Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Obchody Narodowego Święta Niepodległości – program i zaproszenie

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Dębicy rozpoczną się o godz. 10:00 na Placu Gryfitów. Przy figurze Matki Bożej, wzniesionej w 1919 r. jako wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość, prowadzona będzie modlitwa, a delegacje złożą wiązanki kwiatów. Następnie, o godz. 10:30, odprawiona zostanie msza św. w kościele pw. św. Jadwigi, a po niej uczestnicy uroczystości przejdą na dębicki rynek, gdzie odbędzie się część oficjalna, którą rozpocznie wciągnięcie flagi na maszt i hymn państwowy. Podczas uroczystości odczytany zostanie apel pamięci, a żołnierze 33. Batalionu Lekkiej Piechoty im. ppłk. Adama Lazarowicza oddadzą salwę honorową.

Dzień później, w piątek 12 listopada, odbędzie się kolejna część niepodległościowych uroczystości. W Domu Kultury Mors o godz. 18:00 zostaną wręczone honorowe odznaczenia i wyróżnienia. Później wystąpią Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz w towarzystwie Warsaw String Quartet. Bezpłatne bilety na koncert dostępne będą do odbioru w Domu Kultury Mors.

Tegorocznym obchodom Święta Niepodległości towarzyszyć będą liczne przedsięwzięcia. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna organizuje 9 listopada wykład i wystawę „Symbole naszej historii”. Dzień później, w środę 10 listopada, Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej zaprasza na XI Raut Niepodległości. W ramach przedsięwzięcia zostanie rozstrzygnięty konkurs „Niepodległość jest z nas”. W roku bł. Edmunda Bojanowskiego, uczestnicy wysłuchają prelekcji „Błogosławiony Edmund Bojanowski – patriota czasu zniewolenia”, którą wygłosi ks. prof. dr hab. Ireneusz Stolarczyk, kapelan Sióstr Służebniczek Dębickich. Odbędzie się także koncert Magdaleny Białoruckiej-Ogorzelec z zespołem, promujący debiutancką płytę instruktorki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, pt.: „MiłoŚnie”.

W Święto Niepodległości, 11 listopada, na miejskim basenie odbędzie się maraton pływacki „Płyniemy dla Niepodległej” organizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Natomiast o godz. 15:00 w ogrodzie Sióstr Służebniczek Dębickich, odbędzie się kolejna edycja lekcji śpiewu patriotycznego pod hasłem: „Wyśpiewajmy RAZEM historię”.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w organizowane przedsięwzięcia i uczczenie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkich mieszkańców oraz właścicieli nieruchomości prosimy o udekorowanie swoich posesji biało-czerwonymi flagami.