Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Młodzież z Dębicy i regionu na trasie Rajdu Gwiaździstego

16 czerwca 2026
Loading...

Blisko 150 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w XIX Rajdzie Gwiaździstym „Kałużówka 2026”, który odbył się 12 czerwca. Tegoroczna edycja wydarzenia przebiegała pod hasłem „…i iść będziemy w Polskę Szarymi Szeregami” i poświęcona została harcerzom dębickich Szarych Szeregów oraz wartościom patriotycznym, które przyświecały młodemu pokoleniu Polaków w czasie II wojny światowej.

Wśród uczestników znalazły się patrole reprezentujące pięć szkół podstawowych z Dębicy: Szkołę Podstawową nr 3 im. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, Szkołę Podstawową nr 9 im. Dębickich Saperów, Szkołę Podstawową nr 10 im. ks. prof. Alojzego Nosala, Szkołę Podstawową nr 11 im. 5 Pułku Strzelców Konnych AK i Szkołę Podstawową nr 12 im. Armii Krajowej.

Patrole wyruszyły z Latoszyna, Gumnisk i Braciejowej, pokonując trasy prowadzące przez miejsca związane z historią Armii Krajowej i akcją „Burza”. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko kondycją fizyczną, ale również innymi sprawnościami i umiejętnościami.

Na trasach przygotowano liczne zadania nawiązujące do działalności Szarych Szeregów, konspiracji, łączności, wywiadu i szkolenia wojskowego.

Finał rajdu tradycyjnie odbył się na polanie Kałużówka. Uczestnicy wzięli udział we Mszy św., po zakończeniu której odbyło się podsumowanie rywalizacji.

W klasyfikacji końcowej zwyciężył patrol „Kleszcze” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Lazarowicza w Gumniskach. Drugie miejsce zdobył patrol „Sława” reprezentujący Szkołę Podstawową nr 10 w Dębicy, natomiast trzecie miejsce ex aequo zajęły patrol „Mrok” ze Szkoły Podstawowej w Górze Motycznej oraz patrol „Bór” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy.

Organizatorami wydarzenia byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, Szkoła Podstawowa im. Adama Lazarowicza w Gumniskach, Miasto Dębica, Gmina Dębica, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gumniskach, Nadleśnictwo Dębica, Jednostka Strzelecka 2017 im. Tadeusza Münnicha w Dębicy, Hufiec ZHP im. Dębickich Szarych Szeregów, Stowarzyszenie im. Batalionów Chłopskich w Tarnobrzegu oraz Szkolne Koło Historyczno-Modelarskie „Ogniwko”.