Uwaga
Rekrutacja do miejskich szkół i przedszkoli na rok szkolny 2023/24
Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Zbiórka elektrośmieci

Loading...

Specjalistyczne pojemniki na elektrośmieci

Elektrośmieci to zużyty, popsuty już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie. Najważniejsze jednak, żeby urządzenia nie były większe niż 50 cm. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki.
Sprzęt małogabarytowy (do 50 cm) są to urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt konsumencki, oprawy oświetleniowe, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, sprzęt muzyczny, narzędzia elektryczne i elektroniczne, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, wyroby medyczne, przyrządy stosowane do monitorowania i kontroli, automaty wydające, sprzęt do wytwarzania prądów elektrycznych np. odkurzacze, kuchenki mikrofalowe, żelazka, tostery, czajniki elektryczne, kamery i zegary, itp..

Pojemniki na tego typu odpady są dla mieszkańców Dębicy najwygodniejszą, najprostszą i bezpłatną możliwością pozbycia się elektrycznych śmieci zgodnie z wszelkimi normami i przepisami prawnymi, a przede wszystkim w trosce o czyste środowisko.

Specjalistyczne pojemniki na elektrośmieci
Specjalistyczne pojemniki na elektrośmieci

Na terenie Dębicy znajduje się siedem specjalistycznych pojemników w następujących lokalizacjach:
– ul. Sienkiewicza (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Sienkiewicza 2),
– ul. Szkotnia (pojemnik przy altanie obok bloków przy ul. Szkotniej nr 3 i nr 5),
– ul. Cmentarna (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Cmentarnej 53), – ul. Leśna (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Leśnej 6),
– ul. Fredry (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Fredry 23),
– ul. Sikorskiego (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Sikorskiego 12), – ul. Paderewskiego (pojemnik przy altanie obok bloku przy ul. Paderewskiego 2).

EKOZWROTY czyli rozwiązanie zero waste w Twoim mieście!

Stare buty, nieużywana marynarka, wcześniejszy model telefonu, książka, która już tylko zbiera kurz lub zapomniane zabawki, którymi nikt nie bawił się od lat zaburzają Twoją przestrzeń a szkoda je wyrzucić? Z nami możesz zrobić porządek i zadbać o środowisko – a to wszystko dzięki współpracy InPost, CCC i Fundacji Odzyskaj Środowisko. Przynieś niepotrzebne rzeczy do Paczkomatu i zupełnie bezpłatnie nadaj im nową historię!

Fundacja Odzyskaj Środowisko podchodzi do edukacji prośrodowiskowej w sposób praktyczny zarówno w obszarze segregacji odpadów, ale także współpracując z ogólnopolskim projektem Elektryczne Śmieci, który umożliwia pozbycie się starego zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego blisko domu wprost do czerwonych pojemników. Pojawiało się jednak sporo pytań – mówi prezes Fundacji Krzysztof Kieszkowski – od uczestników naszych warsztatów i eventów dotyczących sprzętu, który nadal działa, co z nim należy zrobić. Faktycznie, jest to wyzwanie, ponieważ z jednej strony edukujemy o idei zero waste, gospodarce obiegu zamkniętego,  z drugiej strony nie mieliśmy w Polsce gotowego rozwiązania. W ten sposób narodziła się wspólna inicjatywa z firmą InPost, która dzięki swoim Paczkomatom udostępnia idealne rozwiązanie do przekazania działających, ale nieużywanych rzeczy do ponownego użycia. Działania ruszyły jesienią 2021 roku, a dziś, w odpowiedzi na oczekiwania rynku, projekt rozszerzamy o zbiórkę m.in. butów, ubrań, zabawek czy książek. Dzięki temu, oddziaływanie naszej akcji będzie dużo szersze, a my wychodzimy naprzeciw wszystkim coraz bardziej świadomym troski o środowisko i konieczności wydłużenia życia produktów.

Odpowiedzialne Smart City

Rozwój usługi, która jest zupełnie bezpłatna dla mieszkańców, o możliwość przekazania w Paczkomacie poza elektroniką również obuwia i tekstyliów jest możliwy dzięki przystąpieniu do projektu marki CCC, która już trzeci rok prowadzi akcję „Daj swoim butom drugie życie”. Dzięki tej inicjatywie klienci mają możliwość zwrotu obuwia,  którego już nie potrzebują. Z wykorzystaniem synergii działań InPost i Fundacji dajemy naszym klientom jeszcze łatwiejszy dostęp do oddania obuwia, które z różnych względów nie jest przez nich używane – mówi Agnieszka Kępińska – Sadowska – dyrektor zarządzająca pionu komunikacji korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju w Grupie CCC. Zależy nam, aby klienci dbali o dobro naszej planety, dlatego za oddanie obuwia za pośrednictwem EKOzwrotów otrzymają od nas specjalny 10% rabat na nowe obuwie.

Dlaczego rozwiązanie jest smart? Ponieważ dzięki wspólnej akcji InPost, CCC i Fundacji Odzyskaj Środowisko możemy nadać sprzęt, obuwie czy zabawki z myślą o ich ponownym użyciu blisko domu. Jak pokazują badania, Paczkomaty to najbardziej ekologiczne i efektywne urządzenia służące do nadawania przesyłek – zwłaszcza jeżeli myślimy o ponownym wykorzystaniu przedmiotów, które na co dzień nie są przez nas używane. Dzięki EKOzwrotom mieszkańcy mogą wspólnie zadbać o przyszłość ich miasta i planety oszczędzając energię potrzebną na pozyskanie nowych surowców i produkcję przedmiotów.

Nowa historia

Strategia ESG InPost i spójna z nią wizja marki CCC pozwoliły na podjęcie współpracy, umożliwiającej rozwiązanie problemu, co zrobić z rzeczami, które są jeszcze sprawne, a z których nie korzystamy. Nadanie nowej historii starym przedmiotom brzmi inspirująco – mówi Anna Heimberger Head of Marketing Communication z InPost. Dlatego obserwując początek projektu i zapotrzebowanie na jego rozszerzenie o nowe kategorie poza elektroniką

dajemy mieszkańcom narzędzie, które znają, zachęcając do wykorzystania w trosce o porządek w ich domu, ale przede wszystkim o środowisko. Rzeczy nadane przez Paczkomaty będą podlegały weryfikacji i selekcji,  następnie część
z nich trafi ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część produktów zostanie przekazanych na cele społeczne, o co zadba Fundacja Odzyskaj Środowisko. Przedmioty niespełniające norm i nienadające się do naprawy trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania co umożliwi maksymalny odzysk surowców.

Więcej informacji na stronie:

www.inpost.pl/ekozwroty