Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Szlaki turystyczne

Loading...
Oznakowanie Szlaku św. Jakuba
Śnieżyczka przebiśnieg w lesie Wolica
Szlak zielony w rejonie Kałużówki
Ambona myśliwska w Braciejowej
Buczyna Karpacka
Las bukowy w gęstej mgle
Mapa Szlaku COP

Piesze szlaki turystyczne PTTK

Szlak niebieski Dębica – Bardo – Podzamcze
Przebieg: Dębica – Gumniska – Grudna Górna – Brzeziny – Bardo –
Wiśniowa – Królewska Góra – Podzamcze
Szlak górski, obustronnie oznakowany (kolor niebieski), długość 57 km, czas przejścia ok. 18 godz.
Odcinek pierwszy Dębica – Bardo / Klonowa Góra, długość 28,5 km, czas przejścia ok. 8,5 godz.
Do zdobycia 62 punkty GOT (27 Dębica – Klonowa Góra; 35 Klonowa Góra – Podzamcze).
Najwyższe punkty: Bardo 534; Królewska Góra 566 m n.p.m.

Szlak niebieski Dębica – Góra Śmierci
Przebieg: Dębica (dworzec PKP) – Kozłów – Brzeźnica – Pustków – Góra Śmierci.
Szlak nizinny, obustronnie oznakowany (kolor niebieski), długość 16 km. Trasę można pokonać także rowerem.

Szlak zielony Dębica – Jaworze Dolne (Złotoryja)
Przebieg: Dębica (dworzec PKP) – Gumniska – Kałużówka (Hatuza) – Połomia – Jaworze Dolne (Złotoryja)
Szlak górski, obustronnie oznakowany (kolor zielony), długość 15 km, czas przejścia ok. 4,5 godz. Trasę można pokonać także rowerem górskim.
Do zdobycia 14 punktów GOT (12 Dębica – Kałużówka; 5 Kałużówka – Jaworze).
Suma podejść: 472 m. Suma zejść: 424 m.
Najwyższy punkt – Kałużówka 410 m n.p.m.

Ponadlokalne szlaki tematyczne

Podkarpacki Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej
Główna trasa szlaku prowadzi od granicy województwa małopolskiego przez podkarpackie, aż po granicę z województwem lubelskim. Przechodzi on przez miejsca, w których pozostało wiele śladów I wojny światowej. Wśród obiektów trasy znajdują się cmentarze wojskowe, pozostałości fortyfikacji, muzea.
Na szlaku znajduje się m.in. Muzeum Regionalne w Dębicy, w którym prezentowana jest wystawa stała przedstawiająca historię garnizonu dębickiego, ze szczególnym uwzględnieniem okresu C.K. Austro – Węgier oraz bitwy gorlickiej. Na dwóch tablicach umiejscowionych niedaleko bramy wejściowej można zapoznać się z historią walk oraz losami dębickiego garnizonu. Szlak zachęca do zwiedzania zarówno dębickiego muzeum, a także wytypowanych cmentarzy wojennych na terenach powiatu dębickiego. Spośród 27 cmentarzy wchodzących w skład V Okręgu Pilzno są to cmentarze wojenne w: Januszkowicach, Brzostku, Zawadce Brzosteckiej, Dęborzynie, Pilźnie, Parkoszu, Czarnej Tarnowskiej, Róży i Zasowie. Dębickie Muzeum Regionalne zostało wytypowane jako jedyna tego typu placówka na terenach Podkarpacia.

Szlak Centralnego Okręgu Przemysłowego
Na szlaku COP znajdują się dawne fabryki, przedsiębiorstwa, zabytki techniki, muzea oraz miejsca zamieszkania dawnych robotników, kadry technicznej i luksusowe, modernistyczne wille dyrektorskie.
Na szlaku znalazły się następujące miejscowości: Rzeszów, Nowa Sarzyna, Stalowa Wola, Nowa Dęba, Skopanie, Mielec, Pustków, Pustynia (stanowiąca obecnie część Dębicy), Dębica oraz Sędziszów Małopolski. W każdej z nich wyznaczona została trasa spacerowa, prowadząca przez obiekty związane z czasami COP-u.
Trasa w Dębicy rozpoczyna się na Placu Sybiraków, w pobliżu dworca autobusowego i stacji kolejowej. Kierujemy się ul. Głowackiego, następnie ul. Staszica, w stronę dawnych zakładów Stomil (Firma Oponiarska Dębica SA). Pierwszym punktem na trasie jest brama wjazdowa, zlokalizowana przy skrzyżowaniu z ul. 1 Maja.
Na trasie znalazły się: brama wjazdowa zakładu „TC Stomil” Dębica; plac przed zakładem „TC Stomil” Dębica; wieża wodna; Muzeum Regionalne w Dębicy.
Długość przejścia/przejazdu na całej trasie wynosi 6,7 km
Sumaryczny czas pieszego przejścia pomiędzy obiektami: 83 min
Sumaryczny czas przejazdu rowerem pomiędzy obiektami: 25 min
Początki fabryki w Dębicy sięgają 1937 r., kiedy to podjęto decyzję o wybudowaniu tutaj filii poznańskiego zakładu „Stomil” S.A., zarządzanego przez dr. Jana Piotrowskiego. Wybrano te tereny z uwagi na ulgi podatkowe, strategicznie korzystne położenie przetwórczej części okręgu oraz dostępność taniej siły roboczej. Za tym, by oddział powstał właśnie w Dębicy, optowały także władze wojskowe, które tutaj chciały wdrożyć wytwarzanie ogumienia dla pojazdów.
Produkcję w firmie uruchomiono 30 marca 1939 r., co było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu robotników. Należy podkreślić, że zakłady, których powierzchnia sięgała łącznie 9,5 tys. m², wzniesiono w całości bez sięgania po sprzęt ciężki.
Kolejnym punktem na trasie jest plac przed zakładem „TC Stomil”, służący obecnie za parking dla pracowników firmy oponiarskiej (przy ul. 1 Maja). Tutaj można zapoznać się z zabudową przemysłową firmy. Przy placu znajduje się długi budynek stanowiący dzisiaj bramę pieszą, prowadzącą na teren zakładów. To konstrukcja z pierwszych lat funkcjonowania zakładu.
Ciekawym obiektem na szlaku jest powstała wraz z fabryką latem 1938 r. wieża wodna. Obecnie nieużytkowana, znajduje się w otoczeniu niskiej blokowej zabudowy przy ul. Matejki 18.
Ostatnim punktem trasy jest Muzeum Regionalne w Dębicy (ul. Ratuszowa 4). Jego stałe ekspozycje dotyczą historii miasta i jego najbliższej okolicy, od pradziejów do końca II wojny światowej. Wybrane elementy prezentowane na wystawach nawiązują do okresu COP-u i realizacji jego założeń w mieście oraz na pobliskich terenach.
Strona Szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego

Szlak świętego Jakuba (Podkarpacki odcinek Drogi św. Jakuba Via Regia)
Projekt wytyczenia pierwszego odcinka Camino de Santiago w Polsce powstał w 2004 r. Wpływ na powstanie pierwszych odcinków Drogi św. Jakuba w Polsce, miały pielgrzymki Polaków do grobu św. Jakuba, ponowny rozwój kultu Apostoła oraz proces odtwarzania szlaków jakubowych na terenie wschodnich Niemiec. W latach 2005-2013 dzięki zaangażowaniu władz kościelnych i samorządowych w Polsce oznakowano i otwarto 4700 km odcinków z motywem Jakubowej muszli. Odcinek szlaku św. Jakuba na trasie Korczowa – Pilzno został włączony do europejskiej sieci Drogi św. Jakuba.
Odcinek Zawada – Pilzno. Długość: 23.2 km, czas przejścia ok. 5,45 godz.
Przebieg: Sanktuarium NMP w Zawadzie – Stasiówka – Braciejowa – Gumniska – Kałużówka – Dobrków – Pilzno.
Strona Podkarpackiego odcinka Szlaku Św. Jakuba

Szlak chasydzki
Trasa turystyczna o długości ok. 600 km łącząca punkty związane z dziedzictwem kultury i religii żydowskiej. Polski odcinek międzynarodowego turystycznego Szlaku Chasydzkiego łączy miejscowości położone na południowo-wschodnich terenach kraju, m.in.: na Roztoczu i w Bieszczadach. Na trasie szlaku znajdują się imponujące synagogi i cmentarze żydowskie z nagrobkami pochodzącymi z dawnych wieków: XVIII, XVII czy nawet XVI.
Trasa szlaku: Baligród – Lesko – Sanok – Rymanów – Ropczyce – Dębica – Radomyśl Wielki – Tarnobrzeg – Kraśnik – Lublin – Łęczna – Włodawa – Chełm – Zamość – Biłgoraj (woj. lubelskie) – Cieszanów – Wielkie Oczy – Jarosław – Leżajsk – Dynów – Przemyśl – Ustrzyki Dolne.
Na szlaku znalazły się dębicka synagoga nowomiejska wzniesiona w końcu XVIII w. oraz cmentarz żydowski założony na przełomie XVII i XVIII w.
Strona Szlaku Chasydzkiego

Regionalne szlaki i ścieżki dydaktyczne

Leśne trasy przełajowe „Zielona”
Dębica (ul. 23 Sierpnia) – Las Wolica (Łysa Góra) – Dębica (ul. 23 Sierpnia) – pętla.
Szlak górski, oznakowany, długość 6,5 km, czas przejścia ok. 2 godz.
Trasę można także pokonać rowerem górskim. Ścieżka została przygotowana z myślą o sportowcach specjalizujących się w biegach górskich i przełajowych.
Do zdobycia 8 punktów GOT.
Najwyższy punkt – rozejście szlaków niebieskiego i zielonego na Kopalinach 373 m n.p.m.

Szlak Partyzancki II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica
Upamiętnia miejsca walk żołnierzy II Zgrupowania 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w okresie akcji „Burza”. Szlak powstał w 2004 r., a jego odnowienie nastąpiło w 2015 r.
Szlak posiada dwa warianty: pieszy (znakowany kolorem czerwonym) i rowerowy (znakowany kolorem zielonym).
Opiekunem szlaku jest Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. PSK AK w Dębicy.
Przebieg szlaku: Gumniska (szkoła) – Braciejowa (Berdech) – Kałużówka – Gumniska.
Długość ok. 19 km. Czas przejścia 9 godz.
Strona Szlaku Partyzanckiego