Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Dlaczego warto tu inwestować?

Loading...

Miasto określiło swoją misję w Strategii Rozwoju Miasta Dębica, jako atrakcyjnego miejsca do zamieszkania, pracy, wypoczynku i inwestowania. Dębica, to miasto z bogatą ofertą edukacyjną, rekreacyjno-sportową, turystyczną oraz kulturalną, gwarantujące swoim mieszkańcom wygodę i wysoki komfort życia. Posiada dobrze rozbudowaną infrastrukturę społeczną, która w znacznym stopniu zaspokaja potrzeby mieszkańców. Z sukcesem działają dwa Ośrodki Wsparcia Dziennego Senior + oraz trzy Placówki Wsparcia Dziennego „Zgrana Paka”. Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych mogą tam odrobić lekcje, rozwijać swoje zainteresowania i zjeść posiłek. Miasto dysponuje imponującą bazą sportową i rekreacyjną. Kompleks z basenami 50 i 25 metrowymi, Aquaparkiem, lodowiskiem, stadionem, halą sportową, stadionem lekkoatletycznym i kortami tenisowymi. Infrastruktura cały czas się poszerza. W 2023 roku został wybudowany stadion lekkoatletyczny i wyremontowana zabytkowa hala sportowa.

Dębica z lotu ptaka


Aktywność społeczna

Na terenie miasta aktywnie działa ponad 30 organizacji pozarządowych, które włączają się czynnie w życie kulturalne, sportowe i społeczne mieszkańców. Są wśród nich m.in. stowarzyszenia wspierające osoby z niepełnosprawnościami, historyczne, kultywujące tradycje, zespoły ludowe, kluby sportowe, organizacje skupiające emerytów rencistów, harcerzy i strzelców.

Kultura, rekreacja i wypoczynek

W mieście funkcjonują dwa domy kultury: Mors i Śnieżka. W ośrodkach kultury działają zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, recytatorskie, plastyczne i fotograficzne. Miejscem spotkań artystów jest Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. W niej można oglądać prace malarskie i rzeźby znakomitych polskich i zagranicznych artystów. Na terenie miasta działa również Muzeum Regionalne z bogatym działem wojskowym, nawiązującym do tradycji Dębicy. Można tam zobaczyć m.in. czołgi, samolot bojowy i helikopter. W mieście funkcjonuje też Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Pendereckiego. Ten światowej sławy kompozytor urodził się w Dębicy. Dębica jest bogata w tereny rekreacyjne. Osiedla miejskie wyposażone są w place zabaw, parki miejskie „Sokół” oraz Park im. Skarbek- Borowskiego.

Potencjał ludzki

Miasto Dębica dysponuje profesjonalnym zapleczem edukacyjnym, począwszy od opieki żłobkowej i przedszkolnej, poprzez szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe.

W obszarze edukacji miasto Dębica oferuje:

 • opiekę żłobkową i przedszkolną- żłobek z dwoma filiami oraz 11 przedszkoli;
 • opiekę podstawową- 10 Publicznych Szkół Podstawowych oraz 4 Niepubliczne Szkoły Podstawowe

W Dębicy funkcjonuje 8 szkół ponadpodstawowych, oferujących różnorodne ścieżki rozwoju zawodowego oraz wspierających uczniów w zdobywaniu doświadczenia na rynku pracy poprzez współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami.

Wykaz szkół ponadpodstawowych:

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły
 • II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego
 • Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II
 • Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
 • Zespół Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika
 • Zespół Szkół Ekonomicznych im. Janusza Korczaka
 • Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Dębicy
Oferta kierunkowa szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2023/2024
 1. I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły:
  profile: licealne (z rozszerzonymi językami obcymi, matematyką, biologią, historią)
 2. II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego:
  profile: politechnicznym, medyczny, menadżerski, humanistycznym (dziennikarsko-prawniczym), akademicki
 3. Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy:
  profile: Technik Budownictwa z Elementami Aranżacji Wnętrz, Technik Grafiki I Poligrafii Cyfrowej, Technik Elektryk Z Elementami Spawalnictwa, Technik Pojazdów Samochodowych, Technik Mechatronik Z Elementami Robotyki I Obrabiarek ,Technik Stylista, Technik Przemysłu Mody, Technik Informatyk Z Elementami Gamingu, Technik Geodeta, Technik Spawalnictwa
  – Liceum Ogólnokształcące:
  profil: Ratownictwo Przedmedyczne
  – Branżowa Szkoła I Stopnia:
  profile: Mechanik Pojazdów Samochodowych, Monter Zabudowy i Robót Wykończeniowych w Budownictwie, Blacharz, Elektromechanik, Fryzjer, Kucharz,Monter Sieci I Instalacji Sanitarnych, Operator Obrabiarek Skrawających, Ślusarz, Elektryk, Kierowca Mechanik, Stolarz, Operator Urządzeń Przemysłu Chemicznego, Krawiec, Operator Maszyn I Urządzeń Do Robót Ziemnych I Drogowych, Automatyk, Mechatronik, Mechanik – Monter Maszyn I Urządzeń
 4. Zespół Szkół nr 2 im E. Kwiatkowskiego w Dębicy:
  – III Liceum Ogólnokształcące:
  profile: licealne
  – Technikum:
  profile: technik informatyk, technik elektronik, technik elektryk, technik teleinformatyk, technik automatyk
 5. Zespół Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy:
  profile: Technik Ekonomista, Technik Rachunkowości, Technik Handlowiec, Technik Żywienia I Usług Gastronomicznych, Technik Reklamy, Technik Fotografii i Multimediów
 6. Zespół Szkół Nr 4 w Dębicy im. Mikołaja Kopernika:
  Technikum:
  profile: Technik Logistyk, Technik Spedytor, Technik Informatyk, Technik Usług Fryzjerskich
  – Branżowa Szkoła I stopnia:
  profile: Mechanik Pojazdów Samochodowych, Monter Sieci Instalacji Sanitarnych, Cukiernik, Piekarz, Kucharz, Fryzjer, Sprzedawca, Murarz, Tynkarz, Elektryk, Magazynier Logistyk, Stolarz, Przetwórca Mięsa
 7. Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Dębicy:
  profile: Technik Elektryk, Technik Elektronik, Technik Informatyk

Potencjał turystyczny

Miasto posiada kilka atrakcyjnych zabytków architektury. Na uwagę zasługuje kościół pw. Św. Jadwigi z XVI wieku, dwór Płockich na Wolicy z XIX w., Synagoga z drugiej połowy XVIII w. oraz Stary Cmentarz z kaplicą grobową Raczyńskich z XIX wieku. W Dębicy warto również zobaczyć Rynek z kamienicami z XIX w., willę „Wiluszówka”, Dom Kultury „Śnieżka” – historyczny gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz historyczny budynek Gimnazjum im. Franciszka Józefa I (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły), zaprojektowany przez Teodora Talowskiego. W mieście działa również Muzeum Regionalne z bogatym działem wojskowym, nawiązującym do tradycji Dębicy.

Kościół Św. Jadwigi z lotu ptaka

Przedsiębiorczość

Dębica stanowi ważny ośrodek przemysłowy Polski. Miasto oferuje bogatą infrastrukturę techniczną, zaplecze socjalne i oświatowe, a działające tutaj firmy świadczą usługi consultingowe, finansowe, projektowe, ubezpieczeniowe oraz prawne. W Dębicy obecnie działa ponad 4709 podmiotów gospodarczych. Ponad 20 proc. z nich zajmuje się handlem i naprawą samochodów. 12 proc. stanowią przedsiębiorstwa budowlane, 11 proc. naukowe i techniczne, a niespełna 10 proc. przetwórcze.

Dębicki Park Przemysłowy

Przedsiębiorcy lokalni – krótka charakterystyka wybranych przedstawicieli świata biznesu

Firma Oponiarska Dębica S.A. – wiodący na polskim rynku producent opon do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Siedziba Spółki jak i fabryka opon znajdują się w Dębicy. W dębickiej fabryce produkuje się opony zarówno pod własną marką Dębica, jak i innych marek należących do koncernu Goodyear, m.in.: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava. Firma jest także producentem membran wulkanizacyjnych przeznaczonych do produkcji opon.

PHU Mateo – producent mrożonej żywności. Specjalizacja firmy, którą jest dystrybucja lodów i mrożonek. Od początku działalności firma zwraca szczególną uwagę na jakość wyrobów, dzięki czemu oprócz skutecznego zdobywania rynku krajowego, zyskała również zagranicznych partnerów w Europie i w Ameryce Południowej. Firma jest znaczącym podmiotem gospodarczym na Podkarpaciu, dając zatrudnienie wielu mieszkańcom Dębicy i regionu.

Tikkurila Polska S.A. – jest czołowym producentem farb i lakierów w Polsce w segmencie premium oraz ekonomicznym, znanym z marek Tikkurila, Beckers, Jedynka i Polifarb Dębica. W ofercie firmy znaleźć można farby, lakiery, produkty specjalistyczne do drewna, powierzchni metalowych i betonowych oraz powłoki funkcjonalne, zarówno do wnętrz, jak i zewnętrzne. Od czerwca 2021 roku firma jest częścią PPG, światowego dostawcy lakierów, powłok, produktów optycznych, materiałów specjalistycznych, chemikaliów i szkła.

Darco Sp. z o.o. – firma należy do liderów polskiej branży instalacyjnej. Tworzy kompleksowe rozwiązania dla wentylacji i ogrzewania o najwyższej jakości, w pełni bezpieczne, ekonomiczne i ekologiczne. Od niemal 30 lat, kultywując tradycje rodzinne, firma produkuje elementy z blachy na potrzeby budownictwa. Od początku istnienia marki Darco rozwija się w segmencie produkcji nasad i elementów kominowych, które do dzisiaj stanowią znak rozpoznawczy firmy. Darco rozwija również działalność badawczą, dysponując laboratorium zorientowanym na wdrożenia innowacji.

Ventor Energi sp z o.o. – wiodący dostawca usług dla norweskich gigantów z zakresu budownictwa przemysłowego branży gas & oil, a także ekspert w dziedzinie leasingu personelu. Specjalizuje się w produkcji prefabrykatów instalacji wentylacyjnych oraz do izolacji ciepło-zimnochronnych dla szerokiego wachlarza klientów.

Podkarpackie Zakłady Mechaniczne – działa ponad 40 lat w branży produkcyjnej. Przedsiębiorstwo od początku  związana jest z branżą metalowo-maszynową, na potrzeby której wykonuje całe linie technologiczne wraz z automatyką, robotyką i sterownikami. W tej chwili posiada ponad 80 maszyn i urządzeń takich jak: frezarki, tokarki, wycinarki, przecinarki; wiertarki maszynowe, prasy, wytaczarki, piły taśmowe, nożyce gilotynowe, walcarki, maszyna do cięcia wodą, gwinciarka, znakowarka; urządzenia spawalnicze, piec hartowniczy i inne. Zakłady realizują zamówienia dla największych firm w kraju i za granicą.

Weldon Ocynkownia  – to firma działająca w branży budowlanej i stalowej. Obecnie Ocynkownia w Dębicy prowadzi proces cynkowania ogniowego na linii o wymiarach: 7m x 1,5m x 2,8m. Wykonuje powłoki antykorozyjne wysokiej jakości, które zapewnia stosowanie odpowiednich materiałów oraz proces technologiczny opracowany na podstawie wieloletnich doświadczeń, zgodny z norma PN-EN ISO 1461.