Uwaga!
Obowiązek wymiany ponad 10-letnich pieców!
Serwis informacyjny Miasta Dębica

Antysmogowe płuca w Dębicy

18 listopada 2021
Loading...

Stanęły na ulicy Kolejowej, przy dworcu PKP. Przez najbliższe dwa tygodnie antysmogowa instalacja pokaże, co trafia do naszych płuc. Akcja ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza i skłonić mieszkańców Dębicy i regionu do działania, m.in. ubiegania się o dopłaty z ogólnopolskiego programu na wymianę źródeł ciepła.

Możliwość postawienia antysmogowej instalacji na terenie miasta była omawiana podczas ostatniego spotkania Komisji ds. czystego powietrza w ratuszu. Z inicjatywą wyszli przedstawiciele Dębickiego alarmu smogowego.

Antysmogowa instalacja pokaże, co trafia do naszych płuc. Zanieczyszczenia powietrza są niewidoczne, a tym samym często lekceważone. Dzięki „płucom” zainstalowanym w Dębicy przez najbliższe dwa tygodnie będzie można obserwować zmiany jakie zachodzą na dwumetrowym modelu ludzkich płuc.  Wentylatory umieszczone z tyłu płuc przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”. Po pewnym czasie na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc. Im jakość powietrze jest gorsza, tym tkanina szybciej zmienia kolor na szary, a czasami także na czarny.

Jak można przeczytać na koncie facebook’owym Dębickiego alarmu smogowego, instalacja nieprzypadkowo trafiła do naszego miasta. Dębica znalazła się na 49 miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.