Uwaga
Rekrutacja do miejskich szkół i przedszkoli na rok szkolny 2024/25
Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Dzieła Mistrza Płatnerskiego w Muzeum Regionalnym

05 lutego 2024
Loading...

Husarskie zbroje, pawęża, karabele, broń oraz inne działa z pracowni dr. Mariana Mikuły będzie można obejrzeć podczas ekspozycji pt. „Płatnerz” w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Otwarcie wystawy z cyklu Arkana Mistrzów odbędzie się w czwartek 8 lutego br. o godz. 17:00.

Muzeum Regionalne w Dębicy zaprasza na wernisaż wystawy dzieł z cyklu Arkana Mistrzów pt. „Płatnerz”, który odbędzie się 8 lutego o godzinie 17:00 w budynku głównym Muzeum przy ulicy Ratuszowej 4.

Na wystawie prezentowane będą rekonstrukcje zbroi polskiej z warsztatu Mistrza Rzemiosła Artystycznego dr. Mariana Mikuły – płatnerza, metaloplastyka, złotnika i jubilera. Goście dębickiego Muzeum będą mieli okazję zobaczyć m.in. zbroje husarskie, pełne oporządzenie towarzysza pancernego, karabele, pawęża, broń palna i wiele innych replik.

Dzieła dr. Mariana Mikuły znane są zarówno w Polsce jak i za granicą. Jego szable, tarcze, rapiery, pistolety, bandolety, ryngrafy, czy zbroje występowały w wielu polskich filmach, w tym m.in. „Potopie”, „Ogniem i Meczem”, „Lalce”, „Koperniku” czy „Piratach”.

Podczas wernisażu obecny będzie sam mistrz, który opowie o arkanach swojego kunsztu. Opowieść o polskiej husarii przedstawi kustosz dębickiego Muzeum Artur Getler.