Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Jeszcze skuteczniejsza pomoc dla ofiar przemocy

02 marca 2022
Loading...

W Dębicy powstaje Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Będzie się mieścił w budynku Miejskiego Zarządu Oświaty przy ul. Cmentarnej. Finansowany będzie z Funduszu Sprawiedliwości, o czym poinformował na konferencji w Dębicy Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.

Jeszcze skuteczniejsza pomoc dla ofiar przemocy
Jeszcze skuteczniejsza pomoc dla ofiar przemocy
Jeszcze skuteczniejsza pomoc dla ofiar przemocy
Jeszcze skuteczniejsza pomoc dla ofiar przemocy

W punkcie pomoc od specjalistów, ale także finansową mogą otrzymać osoby pokrzywdzone przemocą domową,  przemocą fizyczną i psychiczną, wypadkiem drogowym, przestępstwem seksualnym, kradzieżą, oszustwem czy pozbawieniem alimentów. – My nie jesteśmy jak NFZ, nie mamy limitów. Wszystkie osoby poszkodowane otrzymają pomoc – jeśli będzie trzeba zapłacić za prawnika, psychologa czy kupić wózek rehabilitacyjny – wymieniał Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.   

Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem będzie swoją siedzibę miał w budynku Miejskiego Zarządu Oświaty przy ul. Cmentarnej. Póki co przygotowywane jest pomieszczenie. – Chcemy, aby wszystko było gotowe w ciągu najbliższych dwóch tygodni i osoby poszkodowane mogły otrzymać pomoc jak najszybciej – zapewniał Mariusz Szewczyk burmistrz Dębicy.

Poszkodowanych będą przyjmować przedstawiciele stowarzyszenia Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. – To jest ogromnie potrzebna pomoc, bo my w ośrodku w Rzeszowie przyjmujemy miesięcznie 100 osób – mówiła Dorota Angerman, koordynator projektu Ośrodki dla Osób Pokrzywdzonym Przemocą.

Dębicki punkt będzie szóstym na Podkarpaciu. Marzena Socha dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy nie ukrywa, że cieszy się z utworzenia takiego punktu, bo potrzeby są duże. – Do tej pory korzystaliśmy ze wsparcia Ośrodka Interwencji Kryzysowej i naszych pracowników. Teraz będziemy mieć poszerzoną ofertę pomocy dla naszych podopiecznych, klientów. Przede wszystkim chodzi o bezpłatne poradnictwo specjalistyczne, którego zawsze brakuje – podkreślała szefowa MOPS-u.

Dyżur stacjonarny będzie prowadzony w poniedziałki i czwartki w godzinach od 9:00 do 14:00. Codziennie będzie natomiast aktywny całodobowy telefon 796 600 429.

Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości
Mariusz Szewczyk burmistrz Dębicy
Dorota Angerman, koordynator projektu Ośrodki dla Osób Pokrzywdzonym Przemocą
Marzena Socha dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej