Uwaga!
Trwa nabór wniosków w ramach programu Mieszkanie Plus
Serwis informacyjny Miasta Dębica

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ma nowego dyrektora

27 kwietnia 2021

Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk powołał nowego dyrektora dębickiej biblioteki. Z dniem dzisiejszym obowiązki dyrektora pełnić będzie Monika Rojek-Kałek, dotychczasowa naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego. Marzena Kowalska, która ponad 40 lat pracowała w bibliotece i przez 18 lat kierowała tą instytucją, zdecydowała się przejść na emeryturę.

Po 40 latach pracy w bibliotece dyrektor Marzena Kowalska zdecydowała się przejść na emeryturę. Podczas spotkania zorganizowanego 26 kwietnia br. burmistrz Mariusz Szewczyk wraz z zastępcami podziękowali dyrektor Kowalskiej za wieloletnią służbę na rzecz lokalnej społeczności oraz złożyli serdeczne życzenia.

Marzena Kowalska urodziła się 11 marca 1955 roku w Mielcu. Jest absolwentką bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W latach od 1978 do 1998 pracowała w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie, gdzie zajmowała się m.in. pracą w czytelni, jako organizator filii bibliotecznej, instruktor WBP w Tarnowie do spraw bibliotek i czytelnictwa środowiska wiejskiego. Od 1999 roku związana jest z Miejską Biblioteką Publiczną w Dębicy. Pracując w czytelni MBP nawiązała współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej, która zaowocowała wystawą oraz Biblioteką Miejską i Stowarzyszeniem Kulturalnym w mieście Bouligne we Francji. Za całokształt działalności bibliotecznej otrzymała odznaczenie ,,Zasłużony Działacz Kultury.”

Od 27 kwietnia obowiązki dyrektora pełnić będzie Monika Rojek-Kałek.

– Pani Monika Rojek-Kałek to kompetentny i wieloletni pracownik samorządowy, który od kilkunastu lat zajmuje się tematyką szeroko rozumianej promocji i kultury. Jestem przekonany, że nowa dyrektor pokieruje i wykorzysta swoje wykształcenie, doświadczenie oraz potencjał do skutecznego i otwartego funkcjonowania miejskiej i powiatowej biblioteki – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk.

Monika Rojek-Kałek urodziła się 28 maja 1981 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ukończyła także studia podyplomowe na kierunku PR oraz Zarządzenie i Audyt na UJ oraz Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy na Politechnice Krakowskiej.

Od 2007 roku pracuje w Urzędzie Miejskim w Dębicy. W 2008 roku objęła stanowisko naczelnika Wydziału Promocji. W latach 2010-2014 była radną Powiatu Dębickiego, a w latach 2014-2019 była prezesem Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „Kwiatek” przy ZS im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy. Za swoją pracę została odznaczona m.in. Medalem „Pro Patria” oraz Medalem Związku Kombatantów RP.

– Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na mnie ciąży z zadań i wymagań, jakim muszę sprostać. Dzisiaj rozpoczyna się nowy rozdział w moim zawodowym życiu. Chciałabym serdecznie podziękować za współpracę w ramach pełnionej przeze mnie funkcji naczelnika Wydziału Promocji wszystkim pracownikom ratusza, przedsiębiorcom, jednostkom miejskim i powiatowym, klubom sportowym, organizacjom pozarządowym, mediom za dotychczasową współpracę , wspólne inicjatywy oraz  pomoc w realizacji wielu zadań i przedsięwzięć. Za wyrozumiałość, cierpliwość i ogromną motywację do działań. Dziękuję władzom miasta za szansę i zaufanie, którym mnie obdarzyli – mówi nowa dyrektor MiPBP.