Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Obchody na Kałużówce już za 2 tygodnie

14 sierpnia 2023
Loading...

Tradycyjnie pod koniec sierpnia na polanie Kałużówka odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne z okazji rocznicy walk stoczonych z Niemcami przez żołnierzy II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica. Wydarzeniom towarzyszyć będzie piknik historyczny. W tym samym dniu w Dębicy odbędzie się także inscenizacja historyczna pacyfikacji trzech miejscowości przedwojennego powiatu dębickiego.

Tegoroczne obchody 79. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce odbędą się w niedzielę 27 sierpnia. O godzinie 10:00 na Kałużówce odprawiona zostanie Msza święta pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Lechowicza. Po niej odbędzie się ceremoniał patriotyczny, na który złoży się: hymn państwowy, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów. Ostatnim elementem uroczystości będzie piknik historyczny, podczas którego wydawana będzie grochówka oraz legitymacje i odznaki uczestników uroczystości.

Jak co roku Miasto Dębica oraz Miejska Komunikacja Samochodowa zabezpieczą dojazd na Kałużówkę mieszkańcom Dębicy. Autobus MKS wyjedzie z Placu Solidarności w Dębicy o godz. 8:45.

W niedzielę 27 sierpnia w Dębicy na wałach nad Wisłoką odbędzie się także inscenizacja historyczna niemieckich pacyfikacji przeprowadzonych na mieszkańcach Małej, Róży i Gumnisk. W tym roku mija 80. rocznica fali akcji pacyfikacyjnych wymierzonych przez Niemców w stosunku do mieszkańców przedwojennego powiatu dębickiego. Po inscenizacji wystąpi Zespół Historyczno-Patriotyczny z projektem „Walka trwa”. Początek inscenizacji zaplanowano na godzinę 18:00.

W ramach wydarzeń towarzyszących obchodom 79. rocznicy akcji „Burza” w niedzielę 20 sierpnia w klasztorze OO. Karmelitów w Pilźnie odprawiona zostanie Msza święta w 79. rocznicę walk III Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica „Płoza”. Po nabożeństwie zaplanowano ceremonię złożenia kwiatów przy pomnikach w Pilźnie i Gołęczynie.