Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Obchody Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

05 kwietnia 2022
Loading...

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 13 kwietnia, na Placu Mikołajkowów w Dębicy, odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.

Pamięć ofiar uczczą kombatanci, uczniowie dębickich szkół i samorządowcy. Najpierw będziemy świadkami montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez Grupę Artystyczną Safo. Później młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego złoży znicze przy symbolicznych obeliskach upamiętniających ofiary zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich patriotach w 1940 roku. Ostatnim akcentem uroczystości będzie złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w Katyniu oraz pod Memoriałem Smoleńskim.

W tym roku mija 82. rocznica zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich oficerach, funkcjonariuszach, inteligencji i duchownych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Na mocy decyzji członków Biura Politycznego KC WKP(b) ze Stalinem na czele, wiosną 1940 r. zamordowano co najmniej 21 857 osób. Polskich jeńców z Kozielska rozstrzelano i pochowano w Katyniu, ze Starobielska – w Charkowie i pogrzebano w rejonie pobliskiej wsi Piatichatki, z Ostaszkowa – w Kalininie (dziś Twer) i pochowano w Miednoje. Więźniów straconych na obszarze Ukrainy pogrzebano w Bykowni pod Kijowem, a zamordowanych na Białorusi – prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem.

Na tzw. „Dębickiej Liście Katyńskiej” znajduje się ponad 50 nazwisk, którzy zostali bestialsko zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r. Ponad 20 z nich upamiętniają „Dęby Pamięci” posadzone w 2009 i 2010 r. na Placu Mikołajkowów w Dębicy, w ramach akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Obchody rocznicowe odbędą się w środę 13 kwietnia 2022 r. o godz. 12:00 na Placu Mikołajkowów w Dębicy. Na wydarzenie zaprasza Burmistrz Dębicy wraz z Partnerami: I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Dębicy, Publiczną Szkołą Podstawową nr 9 im. Dębickich Saperów w Dębicy oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy.