Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży zakończona

19 kwietnia 2023
Loading...

XXIX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych – Podkarpackie 2023 została oficjalnie zamknięta. Ceremonia zakończenia zawodów odbyła się we wtorek 18 kwietnia br. w Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Dębicę, która była gospodarzem dwóch dyscyplin sportowych olimpiady (łyżwiarstwa i curlingu), reprezentował burmistrz Mariusz Szewczyk.

W zawodach, które rozpoczęły się 20 stycznia, wzięło udział ponad 1100 zawodników, 240 trenerów i prawie 280 sędziów oraz przedstawicieli polskich związków sportowych.

Na Podkarpaciu młodzi sportowcy rywalizowali w Dębicy (łyżwiarstwo, curling), w Sanoku (hokej, łyżwiarstwo szybkie, short-track) oraz w Przemyślu i w Łańcucie (koszykówka). Narciarze alpejscy rywalizowali w Szczawnicy, w Szczyrku oraz w Jaworzynie Krynickiej, a biegi narciarskie zorganizowano w Istebnej. Dyscypliny wymagające infrastruktury, której nie ma w regionie Podkarpacia zaplanowano w Zakopanem (skoki, snowboard) i w słowackim Starym Smokovcu (saneczkarstwo).

W uroczystym zamknięciu olimpiady udział wziął burmistrz Mariusz Szewczyk, który przyjął podziękowania za współorganizację wydarzenia. Podczas spotkania, Wicemarszałek Piotr Pilch przekazał flagę olimpijską Jerzemu Janczy z Małopolskiego Związku Stowarzyszeń Kultury Fizycznej, który odebrał ją w imieniu marszałka województwa małopolskiego – organizatora przyszłorocznej olimpiady.

Klasyfikację medalową Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych wygrała Małopolska (127 medali w tym aż 52 złote), przed Śląskiem (88) i Mazowszem (51). Województwo podkarpackie zajęło 7 miejsce (17 medali).

W punktowej klasyfikacji wojewódzkiej (punktowane miejsca od 1-8) zwyciężyła również Małopolska (2096,75), przed Śląskiem (1428,17) i Dolnym Śląskiem (1025). Województwo Podkarpackie uplasowało się na 7 pozycji (365,66). Osiem najlepszych województw w obu rankingach otrzymało pamiątkowe statuetki. Punktową klasyfikację klubową wygrał F2 Dawidek Team.pl Zakopane (399 punktów) przed Juvenią Białystok (362) i Karkonoszami Jelenia Góra (305).

Żródło: Portal Samorządu Województwa Podkarpackiego