Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Orszak Trzech Króli 2024

02 stycznia 2024
Loading...

W przypadającą 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Dębicy przejdzie Orszak Trzech Króli. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyć będzie hasło „W jasełkach leży!” nawiązujące do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu.

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Dębicy już po raz dziesiąty. Tradycyjnie, wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego. Po nabożeństwie barwny korowód wyruszy z placu świątyni w drogę do stajenki na dębickim Rynku.

Po drodze rozegrają się cztery sceny. Będziemy świadkami Anielskiego Zebrania, podglądniemy diabelskie plany uknute W Pałacu Heroda oraz zawołamy Zbudźcie się Pasterze, by u celu trasy złożyć pokłon dzieciątku i otrzymać Błogosławieństwo w Stajence.

Hasłem przemarszu są słowa „W jasełkach leży!”, zaczerpnięte z XVII- wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”, które odnoszą się do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu w miejscowości Greccio we Włoszech. W tamtych czasach żłóbek zwany był jasłem.

Trasa przemarszu Orszaku Trzech Króli 2024:

Organizatorem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Dębicy. Miasto Dębica, Parafia Matki Bożej Anielskiej oraz Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” wspierają wydarzenie w wymiarze organizacyjnym.