Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Pamiętajmy o bohaterach podziemia niepodległościowego

26 lutego 2021
Loading...

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji co roku w Dębicy odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne, biegi pamięci, konkursy, wykłady oraz koncerty w hołdzie działaczom powojennego podziemia niepodległościowego. Ze względu na obostrzenia związane z trwającą pandemią, tegoroczne uroczystości obchodzone będą w symbolicznej formie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. Data, zaproponowana przez śp. Janusza Kurtykę, prezesa IPN, nie była przypadkowa – to rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Cała siódemka wywodziła się z rzeszowskiego Inspektoratu AK. W okresie niemieckiej okupacji działali oni na terenie powiatów: dębickiego, kolbuszowskiego i rzeszowskiego.

Upamiętnienie niezłomnych bohaterów podziemia niepodległościowego to nasz patriotyczny obowiązek, dlatego zachęcamy wszystkich do wspomnienia w tym dniu ich poświęcenia i heroicznego wysiłku w zmaganiach o suwerenność Polski.

Program uroczystości:
28 lutego 2021 (niedziela)
godz. 10:00 Złożenie kwiatów na Rynku w Dębicy
Z uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych wynikających z przepisów obowiązujących na dzień 28 lutego 2021 r.

godz. 10:30 Msza święta w intencji Ojczyzny – kościół pw. św. Jadwigi
Zgodnie z przepisami władz państwowych w Mszy św. w kościele może wziąć udział ograniczona liczba wiernych. Zachęcamy do uczestnictwa poprzez transmisję internetową na stronie parafii.

1 marca 2021 (poniedziałek)
godz. 18:00 Cmentarz Wojskowy w Dębicy
Zbiórka Strzelecka Z.S. „Strzelec” w 70. rocznicę zamordowania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
– Apel pamięci oraz modlitwa
– Złożenie kwiatów na symbolicznym grobie ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”