Serwis informacyjny Miasta Dębica

Pierwszego dnia nadano 35 numerów PESEL

15 marca 2022
Loading...

Od jutra trwać będzie rejestracja uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. We wtorek 15 marca trwały testy systemu, podczas których już nadano 35 numerów PESEL, a punkt w Urzędzie Miejskim w Dębicy pracował do godziny 17:30.

Forma rejestracji obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju oraz nadawaniem im numeru PESEL umożliwi m.in. dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, bezpłatnej edukacji, podjęcia legalnej pracy, staranie się o jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych oraz możliwość ubiegania się o świadczenia społeczne, w tym 500+. Ukraińcy będą mogli także skorzystać z polskich e-usług oraz uzyskać cyfrowy dokument Diia.pl (Дія пл).

Dzięki rozwiązaniu możliwe będzie zaoferowanie takich usług jak np. e-recepta. Ponadto każdy obywatel ukraiński będzie miał dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel.

Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) – to sposób na wylegitymowanie się (okazanie danych) niemal w każdej sytuacji życiowej. W elektronicznym dokumencie znalazły się najważniejsze dane – m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL.

Dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Będzie przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.

Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)?

Każda osoba, która:

  • jest pełnoletnia,
  • ma ukraińskie obywatelstwo,
  • przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
  • ma nadany numer PESEL,
  • ma aktywny profil zaufany.

Jak aktywować aplikację?

  1. w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie profilu zaufanego,
  2. ściągnij i uruchom aplikację mObywatel,
  3. zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,
  4. aktywuj aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl (Дія пл) na stronie: https://www.gov.pl/mobywatel/ua