Uwaga!
Obowiązek wymiany ponad 10-letnich pieców do końca 2021 roku
Serwis informacyjny Miasta Dębica

Powstaje pomnik „Dzieci Utraconych”

12 października 2021

Już w najbliższą niedzielę w Dębicy odbędzie się trzeci pochówek dzieci utraconych.  Tym razem ma być  to pogrzeb blisko 50 noworodków, które umarły na różnym etapie ciąży. W czasie uroczystości zostanie także odsłonięty pomnik „Dzieci Utraconych”.

Inicjatorem pochówków dzieci utraconych było Hospicjum Domowe działającym przy parafii Miłosierdzia Bożego przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Dębicy. Pierwsza taka uroczystość odbyła się w marcu ubiegłego roku. Wówczas także zrodził się pomysł wzniesienia pomnika „Dzieci Utraconych”. Powstał komitet budowy monumentu i w niedziele zostanie on uroczyście poświęcony.

– To jest także pomnik odnalezienia swojego dziecka utraconego. Szczególnie myślę o rodzicach, którzy utracili swoje maleństwo kiedyś, w przeszłości i nie mieli możliwości pożegnania się z tym dzieckiem. Nie mieli możliwości pochowania tego dziecka. Teraz mogą tutaj być, pomyśleć, powspominać, pożegnać swoja kruszynkę w sercu, w myślach, ukoić ból, który czasem trwa do tej pory w tych rodzicach a szczególnie mamach – mówi Krystyna Wolska wiceprezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowego i członek komitetu powstania pomnika.

Uroczysty pochówek odbędzie się 17 października. Rozpocznie się mszą św.  o godzinie 13:00 w kościele Miłosierdzia Bożego, w intencji rodziców, którzy doświadczyli utraty dziecka w wyniku: poronienia, przedwczesnego porodu lub w inny sposób. Po niej, na cmentarzu komunalnym przy ul. Wielopolskiej, zostanie odsłonięty pomnik „Dzieci Utraconych”, a następnie odbędzie się uroczysty pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w szpitalu, których rodzice zrezygnowali z prawa do pogrzebu we własnym zakresie.

Powstała także strona na której rodzice mogą wpisać imię swojego utraconego dziecka. https://debica-dzieciutracone.pl/

Krystyna Wolska, wiceprezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowego i członek komitetu powstania pomnika