Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Powstanie festiwal „Dębickie korzenie”

22 lutego 2022
Loading...

Miasto Dębica oraz Fundacja Ars Activia planują cykliczną organizację Międzynarodowego Festiwalu „Dębickie Korzenie Debica Roots – Krzysztof Penderecki in Memoriam”. List intencyjny dotyczący współpracy partnerzy podpisali 9 lutego w Dębicy.

„Dostrzegając potrzebę upamiętnienia w Dębicy, mieście narodzin światowej sławy kompozytora i dyrygenta Profesora Krzysztofa Pendereckiego, należącego do grona najbardziej cenionych współcześnie osobowości kultury i sztuki, partnerzy deklarują wolę wspólnej organizacji festiwalu prezentującego postać i twórczość Mistrza Pendereckiego” – zapisano w preambule porozumienia.

Obie instytucje 9 lutego br. podpisały list intencyjny o współpracy przy organizacji festiwalu. Fundacja i miasto mają m.in. razem zdobywać pieniądze na realizację przedsięwzięcia. Podczas wydarzenia prezentowana będzie muzyka mistrza w wykonaniu artystów z różnych stron świata, szczególnie z miejsc z którymi związany był Krzysztof Penderecki.

Merytoryczną organizacją festiwalu zajmie się Mariusz Monczak, wykładowca i nauczyciel gry na skrzypcach w College Platon w Montrealu. Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową. Grał w najbardziej renomowanych salach jak: Carnegie Hall i Avery Fisher Hall Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium Moskiewskim. Jako solista i kameralista występuje z licznymi orkiestrami między innymi: Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz Zielonogórską, Białostocką, Sudecką, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2 w Toronto. Nagrywa dla radia, telewizji oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie. Regularnie daje wykłady i prowadzi kursy mistrzowskie na uniwersytetach w Kanadzie, Polsce, Brazylii oraz w Konserwatoriach Muzycznych w Rosji i we Włoszech.

Pierwsza edycja festiwalu „Dębickie Korzenie Debica Roots Krzysztof Penderecki in Memoriam”, ma być preludium do przyszłorocznych wydarzeń organizowanych z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego, światowej sławy kompozytora, urodzonego w Dębicy 23 listopada 1933 roku.

W celu trwałego upamiętniania Krzysztofa Pendereckiego władze miasta planują także wzniesienie, na placu obok szkoły muzycznej, rzeźb upamiętniających wybitnego artystę. Aktualnie opracowywana jest koncepcja monumentu. W tej sprawie odbyły się spotkania m.in. z dębickimi twórcami kultury, dyrekcją Państwowej Szkoły Muzycznej, artystami oraz miejskimi radnymi.

– Śp. Krzysztof Penderecki odszedł w bardzo trudnym czasie. Kiedy jednak epidemia ustanie podejmiemy działania i szeroką dyskusję, aby w godny i monumentalny sposób upamiętnić Krzysztofa Pendereckiego w przestrzeni miejskiej – deklarował burmistrz Mariusz Szewczyk tuż po śmierci prof. Pendereckiego w marcu 2020 roku.

Pierwszą formą upamiętnienia urodzonego w Dębicy światowej sławy kompozytora było nazwanie jego imieniem placu przy szkole muzycznej. Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni 29 marca 2020 roku.