Uwaga!
Obowiązek wymiany ponad 10-letnich pieców do końca 2021 roku
Serwis informacyjny Miasta Dębica

Rodzinny konkurs na kapelusz pani Dulskiej

14 września 2021

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej jest lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Dębicka biblioteka zachęca nie tylko do poznania tej książki, ale także do wzięcia udziału w konkursie na kapelusz dla tytułowej postaci.

Do konkursu Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza całe rodziny. Mają one czas do 20 września na stworzenie kapelusza pani Dulskiej. Technika i dobór materiałów są dowolne. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone 23 września o godz. 17:00. Na uczestników czekają ciekawe nagrody.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny. Cechuje go komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Swój początek ma w 2012 roku. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Patronat honorowy nad akcją objęła Para Prezydencka.