Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Rok Władysława Strumskiego

30 grudnia 2021
Loading...

Dębiccy radni jednogłośnie zdecydowali o ustanowieniu Roku Władysława Strumskiego. To hołd oddany oficerowi Armii Krajowej, dowódcy oddziału dywersyjnego Komendy Obwodu AK Dębica, pisarzowi i działaczowi społecznemu.

W 2022 roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Władysława Strumskiego. W roku bohatera narodowego i pisarza w Dębicy podejmowane będą inicjatywy edukacyjne, społeczne, kulturalne oraz patriotyczne.

­– Chcemy w ramach obchodów Roku Władysława Strumskiego zaangażować placówki oświatowe, bibliotekę, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz całą społeczność Dębicy, do poznawania osoby Władysława Strumskiego, ale także do podejmowania różnorodnych inicjatyw przedstawiających tę postać i inspirujących do dobrych i twórczych działań – mówił podczas sesji zastępca burmistrza Maciej Małozięć.

W 2022 r. minie setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego, który przyszedł na świat 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano imieniem Władysława Strumskiego.

Uchwała nr LIII/396/2021 Rady Miejskiej w Dębicy z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Władysława Strumskiego

Rozwiń

Uzasadnienie

Rozwiń