Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Tablice informują o obiektach sakralnych

29 marca 2022
Loading...

W centrum Dębicy pojawiło się siedem tablic informacyjno-turystycznych pierwszej ścieżki tematycznej w ramach projektu pn. Szlak Dziejów Miasta Dębicy. Tablice mają służyć mieszkańcom oraz gościom i turystom w poznaniu dziejów miasta, odkryciu fascynujących miejsc, ciekawostek oraz ważnych postaci i wydarzeń historycznych.

Tablice informują o obiektach sakralnych
Tablice informują o obiektach sakralnych
Tablice informują o obiektach sakralnych
Tablice informują o obiektach sakralnych
Tablice informują o obiektach sakralnych
Tablice informują o obiektach sakralnych
Tablice informują o obiektach sakralnych

Jako pierwsza powstała ścieżka sakralna, która opowiada o historii Kościoła na terenie Dębicy. W ramach ścieżki wytypowanych zostało siedem najważniejszych miejsc i obiektów sakralnych w mieście. Są to: kościół pw. św. Jadwigi, kościół pw. św. Barbary, Zespół klasztorny Sióstr Służebniczek Dębickich, Cmentarz Wojskowy, Stary Cmentarz, figura NMP na Placu Gryfitów oraz Krzyż na Placu Solidarności.

Wyborem miejsc oraz merytorycznym opracowaniem tablic zajęli się historycy i regionaliści: Tomasz Czapla, Zbigniew Drzymała, Maciej Małozięć, w konsultacji m.in. z księżmi, siostrami zakonnymi oraz znawcami tematu.

Na tablicach umieszczone zostały schematyczne mapy z lokalizacjami do pozostałych punktów ścieżki sakralnej, kod QR odsyłający do strony internetowej, na której znajdować się będą rozszerzone informacje o wybranych punktach ścieżki, a także trzy wersje językowe. Obok treści podstawowej w języku polskim, umieszczone zostały wersje w języku angielskim i rosyjskim.

W związku z tym, że tablice zostały opracowane i wykonane pod koniec ubiegłego roku, a ich montaż był wówczas niemożliwy z uwagi na niską temperaturę, na tablicach umieszczona jest rosyjska wersja językowa, która miała być dedykowana dla turystów ze wschodu Europy. W kontekście wojny na Ukrainie oraz w obliczu aktualnej sytuacji międzynarodowej planowana jest jednak zamiana wersji rosyjskiej na ukraińską, która będzie także umieszczona na nowo tworzonych ścieżkach w ramach Szlaku Dziejów Miasta Dębicy.

Władze Dębicy jeszcze w tym roku planują utworzenie ścieżki żydowskiej. W przyszłości ma powstać także ścieżka wojskowa, ścieżka historii Dębicy, ścieżka dworska i inne. Jak podkreśla zastępca burmistrza Maciej Małozięć – Dębica jest miastem z ciekawą historią, jednak znajomość faktów historycznych z dziejów lokalnych jest w naszym społeczeństwie fragmentaryczna. Wiceburmistrz podkreśla, że ścieżki mają służyć edukacji, a także być interdyscyplinarnym narzędziem dla odwiedzających nas turystów i gości. W ramach projektu możliwa będzie organizacja questów, gier terenowych oraz spacerów edukacyjnych np. w ramach zajęć szkolnych.