Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego już 14 sierpnia

01 sierpnia 2022
Loading...

Piknik wojskowo-militarny, pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego, inscenizacja walk partyzanckich, grochówka wojskowa oraz koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego – lidera zespołu Contra Mundum, to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla uczestników obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbędą się w niedzielę 14 sierpnia na dębickim rynku.

„Weekend z wojskiem”

Dębickie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w niedzielę o godzinie 16:00 złożeniem kwiatów przy Pomniku Niepodległości oraz piknikiem. W ramach projektu „Weekend z wojskiem” będzie można zobaczyć to, co w Wojsku Polskim najlepsze – będzie nowoczesny sprzęt wojskowy (m.in. armatohaubice, wozy bojowe, transportery opancerzone), wojskowa muzyka, grochówka oraz oczywiście sami bohaterowie dnia – żołnierze polskich sił zbrojnych z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zaplanowano atrakcje dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych.

Wspomnimy „Brutusa”

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej bieżący rok jest obchodzony w Dębicy jako Rok Władysława Strumskiego. Z tej okazji Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, w ramach programu „Patriotyzm Jutra” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski, realizuje zadanie pn. „Władysław Strumski Brutus – dywersant, który zamienił karabin na pióro!”. Z tej okazji 14 sierpnia odbędzie się prezentacja wystawy poświęconej Władysławowi Strumskiemu. Na planszach znajdą się m.in. niepublikowane zdjęcia, ryciny i mapy oraz bogaty życiorys żołnierza, pisarza i społecznika, którego setna rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku.

Historyczna inscenizacja i koncert patriotyczny

Szczególną atrakcją obchodzonego w Dębicy Święta Wojska Polskiego będzie inscenizacja walk partyzanckich z 1944 roku w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej i GRH im. gen. Stanisława Maczka z Mielca. W inscenizacji wezmą udział także członkowie grupy Safo i dębiccy strzelcy. Aktorzy przedstawią wydarzenia z maja i czerwca 1944 r., związane ze śmiercią Romana Banka „Żbika”, żołnierza Armii Krajowej, który zginął od niemieckich kul na rynku w Dębicy w czerwcu 1944 roku oraz akcją dywersyjną – zamachem na niemieckich żandarmów. Rozpoczęcie inscenizacji o godzinie 19:00. Narracja inscenizacji będzie tłumaczona także w języku migowym.

Obchody Święta Wojska Polskiego zakończy koncert patriotyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego, lidera zespołu Contra Mundum, który w rockowych aranżacjach zaprezentuje teksty m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcy, Józefa „Ziutka” Szczepańskiego czy Krystyny Krahelskiej. Usłyszymy najsłynniejsze pieśni powstańcze i partyzanckie m.in. „Chłopcy silni jak stal”, „Już dopala się ogień biwaku”, „Pieśń konfederatów barskich” czy „Kołysanka o zakopanej broni”. Rozpoczęcie koncertu o godzinie 20:00.

Organizatorami obchodów Święta Wojska Polskiego w Dębicy są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu, Miasto Dębica oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy.

Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica, GRH im. gen. Stanisława Maczka, GRH 16. Pułku Piechoty, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Projekt dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.