Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

W 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino

17 maja 2024
Loading...

W sobotę 18 maja, Muzeum Regionalne organizuje Noc Muzeów, podczas której odbędzie się uroczystość upamiętniająca bohaterów bitwy pod Monte Cassino. W tym dniu przypada 80. rocznica zdobycia wzgórza i zawieszenia polskiej flagi nad gruzami klasztoru.


Dębickie wspomnienie żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez generała Władysława Andersa, oraz mieszkańców ziemi dębickiej, którzy brali udział w walkach, odbędzie się pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Muzeum Regionalnego. Tam przewidziano odegranie hymnu, modlitwę oraz ceremonię złożenia kwiatów. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 17:30.

Bitwa o Monte Cassino, która miała miejsce w 1944 roku, była jedną z najbardziej zaciętych i krwawych walk II wojny światowej. Polscy żołnierze odegrali w niej kluczową rolę, przełamując opór niemieckich wojsk i otwierając drogę aliantom na Rzym. Było to jedno z najważniejszych osiągnięć polskich sił zbrojnych na froncie zachodnim, a pamięć o tych wydarzeniach jest żywa w sercach wielu Polaków.

W bitwie o Monte Cassino brało udział kilkudziesięciu żołnierzy z ziemi dębickiej. Ich nazwiska, w 70. rocznicę bitwy, umieszczono na tablicy pamiątkowej na budynku prezentującym historię garnizonu Dębica w Muzeum Regionalnym przy ulicy Ratuszowej 4 w Dębicy.