Od teraz wszystkie wiadomości na temat realizowanego w Dębicy rządowego programu Mieszkanie Plus znajdują się w jednym miejscu. Kryteria naboru, przebieg procesu, wymagane dokumenty, a także cele i założenia programu – te informacje można znaleźć w nowej zakładce ,,Mieszkanie Plus” w serwisie informacyjnym Miasta Dębicy.
Zakładka będzie na bieżąco aktualizowana o nowe informacje na temat postępu powstawania Mieszkań Plus w Dębicy.
W grudniu 2020 roku Rada Miejska w Dębicy określiła kryteria społeczne naboru do mieszkań budowanych przy ul. Ratuszowej. Wnioski o zawarcie umowy najmu będą przyjmowane w drugim kwartale 2021 roku.
Dla kogo?
Program Mieszkanie Plus dedykowany jest dla osób, które mają za wysokie dochody, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne z niskim czynszem, a jednocześnie nie mają zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie na wolnym rynku. O mieszkanie może starać się każdy ponieważ nie ma limitu zarobków. Limit zarobków obowiązuje jedynie przy ubieganiu się o dopłaty do czynszu.
Kto ma pierwszeństwo?
Z doświadczeń innych samorządów, które do tej pory realizowały program Mieszkanie Plus, wynika, że chętnych na mieszkania jest więcej niż samych mieszkań. Stąd samorząd Miasta Dębica określił kryteria, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Dębicy, określono pierwszeństwo:
- osobom, które nie są właścicielami mieszkania (10 pkt.)
- najemcom lokali gminnych, którzy chcą się przenieść do Mieszkania Plus (5 pkt.)
- mieszkańcom Dębicy (1 pkt.)
- osobom rozliczającym się z podatku w Dębicy (3 pkt.)
- rodzicom (3 pkt. za każde dziecko)
- młodym dorosłym pomiędzy 18 a 35 r.ż. (2 pkt.)
- seniorom powyżej 65 r.ż. (0,5 pkt.)
- niepełnosprawnym do 16 r.ż. (2 pkt.)
- niepełnosprawnym (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) powyżej 16 r.ż. (2 pkt.)
- samotnym rodzicom (2 pkt.)
- zatrudnionym w Dębicy (2 pkt.)
- zatrudnionym na terenie powiatu dębickiego, z wyłączeniem miasta Dębicy (1 pkt.)
- osobom, które przed ogłoszeniem uchwały złożyły wniosek o najem mieszkania, ale nie zawarły umowy z powodu zbyt dużej liczby chętnych (3 pkt.)
Ważne jest to, że samo otrzymanie wysokiej punktacji nie decyduje o otrzymaniu mieszkania. W procesie naboru weryfikowana będzie również tzw. zdolność czynszowa. To oznacza, że dochody wnioskodawcy muszą być wystarczające, aby opłacić czynsz i rachunki. W przypadku dochodów należy wziąć pod uwagę nie tylko zarobki, ale także inne świadczenia, np. 500+.
Dowiedz się, co aktualnie dzieje się w programie Mieszkanie Plus w Dębicy TUTAJ