Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

80. rocznica powstania Armii Krajowej – uczcijmy pamięć bohaterów

10 lutego 2022
Loading...

14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Z tej okazji w najbliższą niedzielę (13.02) zostanie odprawiona Msza św. a po niej, na Cmentarzu Wojskowym, złożone zostaną kwiaty i znicze przed pomnikiem upamiętniającym największą, konspiracyjną organizację wojskową w czasie II wojny światowej.

Byłaś dla nas radością i dumą Jak stal prężna jak żywioł surowa Ustom pieśnią sercu krwawą łuną Armio Krajowa (Zbigniew Kabata ps. Bobo)

Dębickie uroczystości rozpoczną się o godz. 10:30, w kościele pw. św. Jadwigi, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej, na Cmentarzu Wojskowym, złożone zostaną kwiaty i znicze przy Pomniku Armii Krajowej.

Z okazji 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK organizowana jest także ogólnopolska akcja zapalania świateł pamięci. Akowcy zachęcają, aby w nocy z 13 na 14 lutego zapalić znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów, a także w miejscach straceń i miejscach pamięci, upamiętniających tych którzy zostali rozsypani w proch.

Porucznik Teresa Stanek ps. Mitsuko prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zachęca, aby włączyło się w nią jak najwięcej osób. – Zwracam się do wszystkich, szczególnie młodych, aby sprawdzili, gdzie znajduje się najbliższe miejsce pamięci, gdzie będą mogli zapalić światła, które będą dowodem pamięci i nadziei – zaznacza prezes ŚZŻAK.

Armia Krajowa była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną pośród działających w okresie II wojny światowej w okupowanej Europie. Liczyła nawet do 400 tys. członków. Pierwszym dowódcą AK został gen. Stefan Rowecki ps. Grot. Armia Krajowa prowadziła walkę zbrojną przeciwko okupantowi niemieckiemu i sowieckiemu, samoobronę przed oddziałami nacjonalistów ukraińskich oraz przygotowywała ogólnokrajowe powstanie. Robiła to za pomocą sabotażu, dywersji, wywiadu oraz działań partyzanckich. W 1944 r. na terenie kraju przeprowadziła operację „Burza”. Walki w stolicy przeszły do historii jako Powstanie Warszawskie. Wobec wkroczenia sowietów i masowych aresztowań żołnierzy AK i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, gen. Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek, 19 stycznia 1945 r. wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej. Zachęcił jednocześnie do kontynuowania walki o wolność Polski z nowym okupantem.

Na uroczystości 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK zaprasza: Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. PSK AK w Dębicy, Parafia pw. św. Jadwigi oraz Miasto Dębica.