Pokoje do brydża, zajęć manualnych, rehabilitacji, sala komputerowa oraz kuchnia i siłownia, powstały w Domu Seniora w ramach modernizacji obiektu. Seniorzy mają też do dyspozycji windę. Inwestycja została sfinansowana z budżetu miasta oraz dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W czasie uroczystego oddania obiektu odsłonięto salę im. Tomasza Podlaska, zmarłego radnego miejskiego, który zabiegał o powstanie Domu Seniora w Dębicy.
Modernizacja budynku, w którym do tej pory mieściła się Filia nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Dębicy rozpoczęła się w listopadzie 2020 r. W ramach inwestycji pomieszczenia zostały przebudowane i odpowiednio doposażone, a obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez montaż windy obsługującej dwa poziomy budynku.
W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział m.in. seniorzy, burmistrz Mariusz Szewczyk, Małgorzata Kędzior – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Józef Sieradzki – przewodniczący Rady Miejskiej, Anna Dziedzic – kierownik z Wydziału Polityki Społecznej PUW oraz Tomasz Czop – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. – Teraz mamy zdecydowanie lepsze warunki – zapewniają seniorzy. – Jesteśmy wdzięczni burmistrzowi i pani dyrektor MOPS-u, że dotrzymali słowa i wyprowadzili nas z suteren. Najbardziej cieszy mnie pokój do brydża i rehabilitacji, bo w naszym wieku ćwiczenia są bardzo ważne. Stworzono dla nas drugi dom – mówi p. Helena Wątróbska uczestniczka zajęć.
Inwestycja realizowana była dzięki dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Przebudowa i wyposażenie budynku przy ul. Rzeszowskiej 15 w Dębicy w celu utworzenia Dziennego Domu „Senior +”. Miasto otrzymało blisko 290 tys. złotych. Z własnego budżetu na tę inwestycje Taka sama kwota popłynęła także z miejskiej kasy. –Teraz nasza „starsza młodzież” ma godne warunki, piękne pomieszczenia i co najważniejsze uśmiechy na twarzy- podkreśla burmistrz Mariusz Szewczyk. Jak przyznaje Małgorzata Kędzior dyrektor MOPS-u, rozbudowa Domu Seniora to spełnienie marzenie dla podopiecznych ośrodka. – Wszystkie pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, osób niewidzących i niedowidzących. Mamy teraz windę oraz pętle indukcyjną – wymienia dyrektor MOPS-u.
W nowo otwartym, obiekcie na zajęcia może uczęszczać 40 osób po 65 roku życia. To jednak nie koniec dobrych informacji. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zdobył ponad 1,3 mln zł. dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w programie pt.” Sercem w Seniora”. W ramach tego działania będą organizowane warsztaty muzyczne, komputerowe, wyjazdy kulturalne i rekreacyjno – krajobrazowe.