13 grudnia 1981 r. władze PRL wprowadziły w Polsce stan wojenny. Na ulice wyjechały czołgi i pojazdy opancerzone, pojawiły się oddziały wojska i milicji. Aby uczcić ofiary stanu wojennego władze samorządowe, przedstawiciele związków zawodowych oraz młodzież szkół ponadpodstawowych spotkali się pod krzyżem na Placu Solidarności w Dębicy, gdzie po modlitwie delegacje złożyły kwiaty.
Hołd ofiarom komunistycznego zniewolenia
Dębickie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, tradycyjnie odbyły się na Placu Solidarności. Modlitwie w intencji ofiar stanu wojennego, przewodniczył ks. prałat Józef Dobosz, kapelan Solidarności. Wcześniej, Waldemar Cieśla i Andrzej Bal szefowie solidarnościowych struktur, wręczyli medale 40-lecia „Solidarności” staroście dębickiemu Piotrowi Chęćkowi oraz burmistrzowi Dębicy Mariuszowi Szewczykowi. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty przy Krzyżu Solidarności, który został postawiony w miejscu mszy św. odprawionej w maju 1981 r., w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przy tym krzyżu mieszkańcy Dębicy potajemnie składali znicze i gromadzili się na modlitwie w okresie stanu wojennego.
Stan wojenny 1981-1983
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Rada Państwa uchwaliła dekret o wprowadzeniu stanu wojennego. Na ulice polskich miast i wsi wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone, wozy bojowe oraz wyprowadzono 80 000 żołnierzy, 30 000 funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Od godzin porannych media transmitowały przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego – I sekretarza PZPR, szefa rządu, MON i przewodniczącego Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w którym informował o wprowadzeniu stanu wojennego na obszarze całego państwa. Rozpoczęły się aresztowania i internowania działaczy „Solidarności” i opozycjonistów. Tam gdzie wybuchały strajki i protesty przeciwko zbrodniczym działaniom komunistycznych władz, aparat bezpieczeństwa PRL przystępował do ich siłowego tłumienia. Stan wojenny trwał 586 dni i oficjalnie został zniesiony 22 lipca 1983 roku. W czasie jego trwania władza zakazała zgromadzeń, strajków, ograniczono także możliwość przemieszczania się i wyłączono telefony. Wydano 10 132 decyzji o internowaniu, które dotyczyły 9 736 osób, w tym 1 008 kobiet i 8 728 mężczyzn (niektórzy byli internowano ponownie). W stosunku do 424 osób uchylono decyzje o internowaniu na skutek zastosowania wobec nich aresztu tymczasowego.
Akcja „Światło Wolności”
W 40. rocznice wprowadzenia stanu wojennego zachęcamy do wzięcia udziału w akcji upamiętnienia tragicznych wydarzeń poprzez zapalenie o godz. 19:30, w oknach naszych domów i mieszkań „Świateł Wolności”. W ten sposób dajmy wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami. Akcja zainicjowana kilka lat temu przez Instytut Pamięci Narodowej nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.