Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Stary cmentarz

Loading...

Cmentarz został założony na parceli p. Brniaków pod koniec XVIII w. Do tego czasu zmarli byli chowani na cmentarzach obok kościołów pw. św. Jadwigi i pw. św. Barbary. W 1789 r. został przeniesiony na cmentarz z Nowej Dębicy drewniany kościółek, który pełnił funkcję kaplicy cmentarnej do 1831 r. W 1880 r. wzniesiona została okazała neogotycka kaplica rodziny Raczyńskich, w której spoczywają: Anna Elżbieta z Radziwiłłów Raczyńska, jej syn Karol Edward Raczyński oraz synowa Karolina Oettingen-Wallerstein.

W 1896 r. poświęcono kaplicę rodziny Nagawieckich. W XIX w. cmentarz był dwukrotnie powiększany. Najstarsze zachowane groby pochodzą z poł. XIX w. To m.in. grób hr. Dominika Reya, zamordowanego podczas rabacji galicyjskiej w 1846 r. oraz grób Jana Kozłowskiego, właściciela dóbr w Wiewiórce.

Na cmentarzu spoczywają żołnierze powstania styczniowego z 1863 r., których upamiętnia krzyż powstańczy odnowiony w 2013 r. Ponadto znajdują się tutaj groby m.in.: proboszczów parafii pw. św. Jadwigi, kapłanów, Sióstr Służebniczek Dębickich, burmistrzów Dębicy, żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy Polski Podziemnej, Polaków zamordowanych w czasie II wojny światowej, przedstawicieli różnych zawodów i stanów. Łącznie na cmentarzu znajduje się około 3 tys. grobów.

Do 2021 r. cmentarz funkcjonował jako nekropolia parafialna. Aktualnie administratorem cmentarza jest Gmina Miasto Dębica.