W Dębicy powstaje Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Będzie się mieścił w budynku Miejskiego Zarządu Oświaty przy ul. Cmentarnej. Finansowany będzie z Funduszu Sprawiedliwości, o czym poinformował na konferencji w Dębicy Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.
W punkcie pomoc od specjalistów, ale także finansową mogą otrzymać osoby pokrzywdzone przemocą domową, przemocą fizyczną i psychiczną, wypadkiem drogowym, przestępstwem seksualnym, kradzieżą, oszustwem czy pozbawieniem alimentów. – My nie jesteśmy jak NFZ, nie mamy limitów. Wszystkie osoby poszkodowane otrzymają pomoc – jeśli będzie trzeba zapłacić za prawnika, psychologa czy kupić wózek rehabilitacyjny – wymieniał Marcin Warchoł Wiceminister Sprawiedliwości.
Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem będzie swoją siedzibę miał w budynku Miejskiego Zarządu Oświaty przy ul. Cmentarnej. Póki co przygotowywane jest pomieszczenie. – Chcemy, aby wszystko było gotowe w ciągu najbliższych dwóch tygodni i osoby poszkodowane mogły otrzymać pomoc jak najszybciej – zapewniał Mariusz Szewczyk burmistrz Dębicy.
Poszkodowanych będą przyjmować przedstawiciele stowarzyszenia Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. – To jest ogromnie potrzebna pomoc, bo my w ośrodku w Rzeszowie przyjmujemy miesięcznie 100 osób – mówiła Dorota Angerman, koordynator projektu Ośrodki dla Osób Pokrzywdzonym Przemocą.
Dębicki punkt będzie szóstym na Podkarpaciu. Marzena Socha dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy nie ukrywa, że cieszy się z utworzenia takiego punktu, bo potrzeby są duże. – Do tej pory korzystaliśmy ze wsparcia Ośrodka Interwencji Kryzysowej i naszych pracowników. Teraz będziemy mieć poszerzoną ofertę pomocy dla naszych podopiecznych, klientów. Przede wszystkim chodzi o bezpłatne poradnictwo specjalistyczne, którego zawsze brakuje – podkreślała szefowa MOPS-u.
Dyżur stacjonarny będzie prowadzony w poniedziałki i czwartki w godzinach od 9:00 do 14:00. Codziennie będzie natomiast aktywny całodobowy telefon 796 600 429.