• Społeczeństwo wobec okupanta na ziemi dębickiej

    13 września 2023
    Loading...

    Niemieckie represje wobec mieszkańców byłego powiatu dębickiego w czasie II wojny światowej były tematem konferencji popularno-naukowej zorganizowanej w Domu Kultury Śnieżka. Sesji towarzyszyła wystawa „Wieś Polska między dwoma totalitaryzmami”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

    Społeczeństwo wobec okupanta na ziemiach dębickich

    Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu dębickiego licznie zgromadzili się w sali widowiskowej DK Śnieżka. Mieli okazję wysłuchać trzech ciekawych wykładów. Jako pierwsza głos zabrała Marzena Baum-Gruszowska, kustosz Muzeum Regionalnego w Pilźnie. Pani doktor poruszyła temat zagłady ludności żydowskiej w dawnym powiecie dębickim 1939-1944.

    Drugim prelegentem był Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił wykład „Niemieckie represje wobec ludności cywilnej powiatu dębickiego. Losy Polaków z obszaru SS Heidelager Pustków”. Ostatnia prezentacja dotyczyła bohaterskiej postawy Polaków w czasie akcji pacyfikacyjnych realizowanych przez Niemców na ziemi dębickiej, na przykładzie trzech wsi: Małej, Róży i Gumnisk.

    Przybyli do DK Śnieżka mogli obejrzeć wystawę „Wieś Polska między dwoma totalitaryzmami”. Osoby, które nie miały okazji jej zobaczyć w środę (13 września) będą się z nią mogli zapoznać w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej do końca października.

    Sesja popularno-naukowa odbyła się w ramach projektu pn. „Postawa Anhelego przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej”. Realizuje go Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczną w Dębicy we współpracy z: Muzeum Regionalnym w Dębicy, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Dębicy, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Środowiskiem 5. PSK AK w Dębicy, Związkiem Strzeleckim „Strzelec” JS 2017 w Dębicy, 33. Batalionem Lekkiej Piechoty, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica oraz dębickimi placówkami oświatowymi.

    Wydarzenie objęli patronatem medialnym: TVP3 Rzeszów, Polska Telewizja Regionalna, Dębica TV, Polskie Radio Rzeszów, Polska Zbrojna, Do Rzeczy, Obserwator Lokalny.

    Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”