2 lutego br. odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1944 roku. Rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego, a w miejscu pamięci koło cegielni miał miejsce ceremoniał patriotyczny z apelem pamięci i salwą honorową. W tym roku mija 80 lat od zbrodni dokonanej przez Niemców na polskich obywatelach.
Przy nasypie kolejowym obok cegielni w Dębicy 2 lutego 1944 roku rozegrały się tragiczne wydarzenia. To tutaj zginęło z rąk niemieckiego okupanta 54 polskich obywateli. Był to odwet Niemców za działania dywersyjne przeprowadzone przez żołnierzy dywersji Armii Krajowej w okolicach Niepołomic oraz pod Czarną Tarnowską.
W 80. rocznicę rozstrzelania więźniów w Dębicy odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne. Najpierw odprawiona została msza św. w kościele pw. Ducha św. Słowo Boże wygłosił ks. por. dr Marcin Krępa, kapelan 33. Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej. Następnie zebrani udali się na miejsce pamięci koło cegielni, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Odczytany został także apel pamięci, po którym nastąpiła salwa honorowa. Przybyłe delegacje złożyły także wiązanki kwiatów pod obeliskiem.
– Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, pielęgnowanie pamięci i przekazywanie tej historii kolejnym pokoleniom jest naszym moralnym obowiązkiem. Niech zatem ta okrągła, 80. rocznica, będzie czasem solidarności i jedności w imię szacunku do przodków, którzy oddali swoje życie dla naszej wolności – mówił w czasie uroczystości Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.
Po uroczystości przedstawiciele organizatorów: burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, wiceburmistrz Maciej Małozięć, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kula oraz dyrektor Muzeum Regionalnego Tomasz Czapla złożyli wiązankę kwiatów na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy na zbiorowej mogile 54 ofiar egzekucji z 1944 roku.
Organizatorami uroczystości rocznicowych było Miasto Dębica i Parafia Matki Bożej Anielskiej w Dębicy. Partnerami wydarzeń: Światowy Związek Żołnierzy AK w Dębicy, Wojsko Polskie, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica, Związek Strzelecki Strzelec Józefa Piłsudskiego w Dębicy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.