Władze samorządowe i przedstawiciele związków zawodowych uczcili 41. rocznicę porozumień sierpniowych zawartych przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Spotkali się pod krzyżem na Placu Solidarności w Dębicy, gdzie po krótkiej modlitwie delegacje złożyły kwiaty.
Podpisane porozumienia w Gdańsku pomiędzy komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian w 1989 roku tj. obalenia komunizmu. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 r., prawo do strajku, transmisję niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu oraz ograniczenie cenzury.
Podpisane w tym dniu w Stoczni Gdańskiej porozumienia sierpniowe zakończyły trwające w całym kraju strajki, stały się początkiem upadku komunizmu, uwolnienia więźniów politycznych oraz dały możliwość przeprowadzenia reform gospodarczych. 31 sierpnia obchodzimy jako Dzień Wolności i Solidarności. – To były ważne wydarzenia, które zapoczątkowały zmiany. Pamiętajmy także, że te zmiany wciąż trwają i niektóre postulaty Solidarności nadal czekają na realizację. Teraz istotne są solidarność i zjednoczenie Polaków w odpowiedzialności za Ojczyznę – mówił ks. prałat Józef Dobosz.
Po modlitwie wiązanki kwiatów przy krzyżu złożyły delegacje samorządów i związków zawodowych. Miasto Dębica reprezentował Maciej Małozięć zastępca burmistrza Dębicy.