Uczestnicy zajęć tworzą prawdziwe dzieła sztuki z papieru, włóczki, suszonych kwiatów czy drewna, uczą się gotować i biorą udział w rehabilitacji ruchowej. To tylko niektóre propozycje wsparcia oferowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy. Ważne są również treningi zdrowotne oraz trening umiejętności społecznych i funkcjonowania w codziennym życiu.
Zajęcia w budynku przy ul. Mościckiego prowadzone są osiem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. W ŚDS spotyka się ponad czterdzieści osób. Głównie są to osoby po przebytych kryzysach psychicznych oraz z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej. W ŚDS są uczestnicy w wieku od 27 do 72 lat. Niektórzy przychodzą na zajęcia od początku działalności ośrodka, inni korzystają z okresowego wsparcia. Wszyscy znajdują tu opiekę, ciepło i szacunek.
– Każdy z uczestników zajęć jest wyjątkowy i do każdego trzeba podchodzić indywidualnie, z uwagą. Wspieramy ich w godnym i wartościowym życiu mimo przeciwności losu, które spotykają ich w związku z kryzysami psychicznymi. – podkreśla Marta Skórska kierownik ŚDS.
Z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy pracują codziennie terapeuci. Do dyspozycji jest również psycholog i psychiatra. Uczestnicy korzystają z przygotowanych do prowadzenia terapii pracowni – multimedialnej, pedagogicznej, edukacyjnej, komputerowej, plastycznej, rękodzieła artystycznego i haftu, stolarskiej, relaksacyjnej i kulinarnej. Jest także sala sportowa oraz bogato wyposażona biblioteka.