W Narodowe Święto Niepodległości mieszkańcy Dębicy i regionu zgromadzili się, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski oraz wspólnie celebrować narodową tożsamość. Uroczystości rozpoczęły się modlitewnym spotkaniem na Placu Gryfitów, następnie odbyła się msza święta w kościele pw. Świętej Jadwigi, a finałem była oficjalna ceremonia patriotyczna na dębickim Rynku. W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, wojsko, poczty sztandarowe, reprezentanci lokalnych instytucji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom i świętowali niepodległość.
Dębickie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Niepokalanej na Placu Gryfitów w Dębicy oraz modlitwy za bohaterów walczących o niepodległość. której przewodniczył ks. dr Paweł Bogaczyk. Następnie, uczestnicy wydarzenia udali się do kościoła pw. Świętej Jadwigi, gdzie miała miejsce msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, uroczysty pochód przeszedł na dębicki Rynek, gdzie miała miejsce oficjalna ceremonia patriotyczna.
Na Rynku mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn Polski, a następnie odczytany został Apel pamięci, po którym pododdział honorowy oddał salwę honorową. Zwieńczeniem uroczystości była ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje organizacji kombatanckich, parlamentarzystów, władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji paramilitarnych, placówek oświatowych, partii politycznych oraz organizacji pozarządowych. W imieniu miasta Dębicy kwiaty złożył burmistrz Mateusz Kutrzeba wraz z zastępcą Maciejem Małozięciem, a także przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula oraz Radni Rady Miejskiej w Dębicy.
Podczas obchodów burmistrz Dębicy Mateusz Kutrzeba podkreślił wagę narodowej tożsamości i dumy: „Zawsze, ale to zawsze bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami” – mówił do zgromadzonych. Tegoroczne obchody narodowego święta pokazały, jak głęboko zakorzenione są wśród dębiczan więzi z historią i tradycją. To święto stało się okazją do wspomnienia pokoleń, które przekazały nam wartości i tradycje – skarb, który jednoczy Polaków i przypomina o naszej drodze do wolności.