Logo Unii Europejskiej Serwis informacyjny Miasta Dębica

Dzień Pracownika Socjalnego w Dębicy

19 listopada 2021
Loading...

21 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Pracownika Socjalnego będący świętem wszystkich pracowników służb społecznych, ale przede wszystkim dniem, w którym szczególnie doceniamy trud i poświęcenie, jakich wymaga ta praca. Z tej okazji burmistrzowie odwiedzili Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, aby złożyć życzenia i podziękowanie za służbę na rzecz drugiego człowieka.

Dzień Pracownika Socjalnego w Dębicy
Dzień Pracownika Socjalnego w Dębicy
Dzień Pracownika Socjalnego w Dębicy
Dzień Pracownika Socjalnego w Dębicy
Dzień Pracownika Socjalnego w Dębicy
Dzień Pracownika Socjalnego w Dębicy
Dzień Pracownika Socjalnego w Dębicy
Składamy podziękowania za oddaną służbę na rzecz społeczności Miasta Dębicy oraz niestrudzoną realizację misji pomocy ubogim i potrzebującym.

Pracownicy socjalni stanowią wyjątkową grupę zawodową. Wykazują się bowiem nie tylko szeroką wiedzą z dziedzin prawa, psychologii czy socjologii, ale także posiadają w sobie wielkie pokłady empatii. Do zadań pracowników socjalnych należy m.in. motywowanie podopiecznych MOPS-u do samodzielnego działania. W dębickim ośrodku pracuje blisko 120 osób, w tym 24 pracowników socjalnych, którzy każdego dnia niosą pomoc potrzebującym.

Za ich niełatwą pracę dziękował burmistrz Mariusz Szewczyk oraz jego zastępca Maciej Małozięć. – Składamy podziękowania za oddaną służbę na rzecz społeczności Miasta Dębicy oraz niestrudzoną realizację misji pomocy ubogim i potrzebującym – mówił zastępca burmistrza do zgromadzonych pracowników.

Burmistrz Mariusz Szewczyk poinformował, że nową dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zostanie Marzena Socha, dotychczasowa wicedyrektor. Wiadomość ta została przyjęta z entuzjazmem przez pracowników ośrodka.

Dzień Pracownika Socjalnego został wprowadzony ustawą o pomocy społecznej w 1996 roku. Nieprzypadkowo wybrano na świętowanie 21 listopada. Tego dnia w 1989 roku w miejscowości Charzykowy w Borach Tucholskich odbyło się pierwsze historyczne spotkanie pracowników ówczesnej pomocy społecznej z Jackiem Kuroniem i Joanną Staręgą-Piasek. Podczas tego spotkania stwierdzono, że w nowej sytuacji społecznej, w okresie transformacji – pomoc społeczna, to nie tylko wspieranie słabych, chorych i niepełnosprawnych, to również pomoc ubogim, bezrobotnym i bezdomnym. Dla uczestników tego pierwszego spotkania dzień 21 listopada urósł do rangi symbolu. Dlatego w nowelizacji ustawy o pomocy społecznej w 1996 roku, po raz pierwszy pojawił się zapis o Dniu Pracownika Socjalnego, jako święcie wszystkich polskich pracowników pomocy społecznej.