Szkoły podstawowe, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Dębica, uczestniczą w realizacji Projektu „Edukacja na cyfrowo” w ramach programu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności Komponent C: Transformacja cyfrowa Reforma: C2.1: Zwiększenie skali zastosowań rozwiązań cyfrowych w sferze publicznej, gospodarce i społeczeństwie, Działanie C2.1.3: E-kompetencje; Szkolenia dla nauczycieli szkół podstawowych.
Siedemdziesięciu dwóch nauczycieli i nauczycielek dębickich szkół wzięło udział w szkoleniach w zakresie doskonalenia kompetencji cyfrowych oraz promowania higieny cyfrowej.
Celem szkoleń było wsparcie nauczycieli i nauczycielek:
– w prowadzeniu lekcji dostosowanych do potrzeb uczniów, wychowywanych w świecie pełnym technologii,
– w używaniu ciekawych i angażujących metod pracy,
– wykorzystywaniu cyfrowych narzędzi, aplikacji i materiałów edukacyjnych.
Ważnym aspektem szkoleń było także lepsze rozumienie wyzwań związanych z poruszaniem się w środowisku cyfrowym, cyberbezpieczeństwo, higiena cyfrowa, krytyczne myślenie, fake newsy i sposoby weryfikacji, prawo autorskie, itp.
Miasto Dębica w najbliższych dniach podpisze z beneficjentem projektu – Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie – umowę o powierzenie grantu, na podstawie której każda szkoła uczestnicząca w projekcie otrzyma grant finansowy w wysokości 1000 zł (netto) na jednego uczestnika, przeznaczony na zakup cyfrowych materiałów dydaktycznych.
Za otrzymane środki finansowe szkoły będą mogły zakupić m.in.:
– roboty edukacyjne,
– laptopy, tablety, drukarki 3D,
– projektory multimedialne,
– czytniki treści cyfrowych (np. e-booków),
– aplikacje i platformy wykorzystujące sztuczną inteligencję,
– pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii,
– maty do nauki kodowania,
– i inne.