14 kwietnia 2023 r. w 22. Wojskowym Ośrodku Kartograficznym w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej po raz dziesiąty, a zarazem ostatni, wręczono nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki” przyznawane przez Fundację Armii Krajowej w Londynie.
Na zaproszenie dowódcy Garnizonu Ostrów Mazowiecka oraz Fundacji Armii Krajowej w Londynie, władze Dębicy wzięły udział w ceremonii wręczenia Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”, legendarnej sanitariuszki wileńskiej Armii Krajowej.
Przed rozpoczęciem uroczystości złożono kwiaty i znicze w Mauzoleum Podchorążych oraz odsłonięto wystawę poświęconą ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu, absolwentowi Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie z 1935 roku.
Ostatnie nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki” otrzymały: Eliza Pelc i Anna Tasiemska, a wydarzenie uświetnił występ Orkiestry Wojskowej z Siedlec pod dyrekcją por. Pawła Krefta. Po koncercie goście zwiedzili Salę Tradycji 22. WOK.
W ceremonii wręczenia nagrody „Inki” wzięli udział m.in.: Adam Komorowski, wiceprezes Fundacji AK w Londynie i syn gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego; prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, przewodniczący Kapituły Honorowej Nagrody „Inki”; członkowie Kapituły: prof. Andrzej Krzysztof Kunert, ppłk. Waldemar Kruszyński, por. Franciszek Batory, a także Magdalena Kuińska, synowa ppłk. Łukasza Cieplińskiego. Miasto Dębica reprezentował burmistrz Mariusz Szewczyk oraz wiceburmistrz Maciej Małozięć, laureat nagrody „Inki” z 2020 roku.
Spotkanie w Komorowie było także okazją do przedstawienia idei budowy w Dębicy pomnika upamiętniającego działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz udziału w upamiętnieniu 22. WOK, który jest spadkobiercą Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, którą w 1934 roku ukończył m.in. Ludwik Marszałek.
Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki” jest przyznawana osobom i podmiotom, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, lub nie będąc zawodowo czy statutowo związanymi z przywoływaną tematyką, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej zakorzenionej w ideach Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas dziesięciu uroczystych gali organizowanych przez Fundację Armii Krajowej w Londynie, nagrodą „Inki” uhonorowano łącznie 12 osób oraz 3 instytucje.
Doktor Robert Zapart, pełnomocnik londyńskiej Fundacji AK w Polsce wyjaśnił, że miejsce ostatniej gali było wybrane nieprzypadkowo. – Z uwagi na niepodważalne zasługi wychowanków Szkoły Podchorążych Piechoty uznaliśmy, że właśnie tu powinno się zakończyć honorowanie przez nas osób, które przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej zakorzenionej w ideach Polskiego Państwa Podziemnego – mówił doktor Zapart.
Fot. Hanna Chromińska