Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zainicjowała akcję „uwolnij książkę”. Tym samym wpisała się w Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek przypadające w czerwcu. Przedsięwzięcie jest adresowane do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Otwarcie pierwszej z trzech półek bookcrossingowej „Sekretarzyk św. Jadwigi” w Dębicy odbyło się we wtorkowe przedpołudnie.
Sekretarzyk stanął obok figury św. Jadwigi Śląskiej. Jest to regał w kształcie szafki, w którym zgromadzone są książki zarejestrowane w bazie bookcrossingu. Mieszkańcy mogą je sobie zabrać. – Można także zostawić swoją książkę, która zalega być może zakurzona na półce i podzielić się z innymi czytelnikami. Wystarczy przynieść ją do naszej biblioteki. My zarejestrujemy ją i umieścimy w takiej bookcrossingowej półce – tłumaczy Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBP w Dębicy. Cała akcja ma promować czytelnictwo. – Myślę, że czytanie książek dostarcza zdecydowanie więcej wartości niż np. czytanie informacji w Internecie. To bardzo cenna inicjatywa, która wyjdzie na dobre młodemu społeczeństwu – mówi Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.
Pozostałe dwie półki znajdą się: „Dębica czyta – weź przeczytaj i oddaj” w budynku głównym biblioteki w Czytelni i Dziale Zbiorów Regionalnych przy ul. Akademickiej 10 oraz budynku Filii nr 4 przy ul. Cmentarnej 1. Na półkach czytelnicy znajdą książki podróżnicze, komiksy, książki dla kobiet i mężczyzn. Będą też propozycje dla dzieci i młodzieży.
Do akcji włączyło się Stowarzyszenie „Dziesiątka” oraz Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy im. ks. prof. Alojzego Franciszka Nosala, która przekazała książki do wolnych półek.
Książki są oznaczane specjalną nakleją. Hasłem promującym dębicką akcję jest „Dębica czyta – weź przeczytaj i oddaj”.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). W Polsce idea ta ma swój początek w październiku 2003 roku, a od 2004 roku w czerwcu obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.