Muzeum Regionalne w Dębicy obchodzi w tym roku swoje 20. urodziny. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli samorządowcy, naukowcy oraz przedstawiciele ośrodków muzealnych z regionu.
Mszą św. dziękczynną w kościele św. Jadwigi rozpoczęły się obchody jubileuszu 20-lecia muzeum. Następnie w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Tomasz Czapla, dyrektor placówki podziękował osobom i instytucjom, z którymi współpracowało Muzeum Regionalne przez 20 lat.
Był też czas na gratulacje i życzenia. – Muzeum jest instytucją kultury, która troszczy się o historię i dziedzictwo historyczne naszego regionu. Dziękuję dyrektorowi oraz pracownikom za pełną pasji pracę poświęconą dbaniu o dziedzictwo przeszłości i uwrażliwianie na piękno kultury i sztuki oraz życzę dalszej realizacji misji i idei muzeum jako przestrzeni pamięci, sztuki i dialogu – mówił Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.
Kolejnym punktem obchodów była sesja popularnonaukowa. Pierwszy wykład pt. „Nasze dziedzictwo, nasza tożsamość – o muzeum i istocie regionalności” przedstawił Tomasz Czapla. Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. Zdzisław Noga z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Mówił o Dębicy i okolicach na mapach. O nazwiskach mieszkańców powiatu dębickiego z kolei referował Leszek Połomski. Wśród wykładowców był również Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W swojej prezentacji skupił się na znaczeniu stanowisk archeologicznych dla rozwoju badań nad historią regionu. Marzena Baum-Gruszowska, szefowa Muzeum Regionalnego w Pilźnie z kolei mówiła o dualizmie kulturowym ziemi dębickiej i świadomości jego dziedzictwa. Ostatnim prelegentem był Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy, historyk i prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W swojej prezentacji przedstawił synergię działań lokalnych w trosce o pamięć i dziedzictwo.
W ramach obchodów jubileuszu otwarte zostały dwie stałe wystawy w Muzeum Regionalnym pt. „Dębica – Portret miasta i jego mieszkańców 1358-1939″ oraz „Ziemia dębicka w pradziejach i wczesnym średniowieczu”.
Jeszcze dzisiaj o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej organizowanej we współpracy z Galerią Sztuki MOK w Dębicy „Horyzonty bliskie. Dębica i ziemia dębicka oczami artystów”. Z kolei od godz. 16:00 do godz. 24:00 odbędzie się Noc w Muzeum. Będzie można zwiedzać wystawy, wejść do czołgu oraz wziąć udział w pikniku w średniowiecznym stylu z Drużyną Wojów Czarny Sokół.