W drawskim Ośrodku Kultury, 9 września br., odbyła się konferencja popularno-naukowa zatytułowana Drawscy Bohaterowie. Podczas wydarzenia wygłoszonych zostało pięć prelekcji poświęconych osobom zasłużonym dla Drawska Pomorskiego. Wspomniano także bohaterów ziemi dębickiej, którzy po zakończeniu II wojny światowej na stałe osiedlili się na Pomorzu.
Na zaproszenie samorządu Drawska Pomorskiego, wiceburmistrz Dębicy Maciej Małozięć wziął udział w konferencji „Drawscy Bohaterowie”. Jako jeden z prelegentów wygłosił referat pt. „Z Dębicy do Drawska. Leon Kloc bohater ziemi dębickiej oraz jego żołnierze”. W wystąpieniu wspomniał zarówno osobę zasłużonego dla Dębicy ppor. Leona Kloca, który od 1945 r. mieszkał w Drawsku Pomorskim, jak również innych jego podkomendnych, w tym urodzonego w Dębicy Waleriana Pytla, który także po zakończeniu II wojny światowej wyjechał do Drawska, gdzie założył Klub Sportowy Drawa. Miejscowy stadion piłkarski w Drawsku nosi jego imię.
Konferencja była okazją do promocji niepodległościowych postaw bohaterów ziemi dębickiej, którzy w latach stalinowskich, zostali zmuszeni do opuszczenia Rzeszowszczyzny i wyemigrowali na Pojezierze Drawskie.
W spotkaniu wzięli udział lokalni samorządowcy, członkowie rodzin bohaterów, pasjonaci historii, regionaliści oraz młodzież szkolna.
Leon Kloc urodził się 4 października 1907 roku w Dębicy. Służył w 53 Pułku Piechoty w Stryju. W 1932 roku został awansowany na stopień podporucznika rezerwy. W okresie niemieckiej okupacji był komendantem placówki Dębica Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. W konspiracji posługiwał się pseudonimami: „Ogrojczyk”, „Hak” i „Jasny”. Był jednym z głównych twórców struktur podziemia niepodległościowego na terenie Dębicy.
Podczas akcji „Burza”, w 1944 roku, pełnił funkcję dowódcy kompanii w II Zgrupowaniu 5. Pułku Strzelców Konnych AK, gdzie szczególnie wyróżnił się w przepędzeniu Niemców rabujących mienie w Niedźwiadzie oraz w bitwie na Kałużówce.
W marcu 1945 roku został aresztowany przez komunistyczne organy bezpieczeństwa, a po dwóch miesiącach zwolniono go z nakazem opuszczenia Rzeszowszczyzny. Zamieszkał w Drawsku Pomorskim. Zmarł w 1996 roku i został pochowany na cmentarzu w Drawsku Pomorskim. W 2012 roku Rada Miejska w Dębicy upamiętniła Leona Kloca, nadając jego imię rondu na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 z ulicą Wielopolską.