23 kwietnia br. odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta Dębicy. Głównym tematem była sytuacja w dębickiej oświacie. Przedstawione zostały także informacje nt. dotacji, które miasto Dębica pozyskało m.in. na przebudowę ul. Mościckiego i Metalowców, oczyszczalnię ścieków, a także omówione zostały plany inwestycyjne dębickiej ciepłowni.
W spotkaniu wziął udział burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępcy burmistrza: Maciej Małozięć i Jerzy Sieradzki, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej Marta Czekaj, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Tomasz Wróbel oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Ireneusz Kozak.
Głównym tematem spotkania było omówienie funkcjonowania dębickiej oświaty. Władze miasta odniosły się do fałszywych informacji o rzekomych zwolnieniach wśród nauczycieli i pracowników placówek oświatowych. Jak zaznaczył wiceburmistrz Małozięć wszystkie działania oszczędnościowe, które zostały podjęte w 2021 r., odbyły się poprzez wewnętrzne przesunięcia oraz odejścia pracowników na emeryturę. – Jeśli nauczycielom brakuje na tym etapie godzin do pensum, to podobnie jak w latach poprzednich, będziemy dla każdego nauczyciela szukać godzin m.in. z tzw. wakatów. Podkreślam jednak, że są to pojedyncze przypadki w skali miasta i dotyczą najczęściej tych nauczycieli, którzy mają jedną specjalizację – podkreślił Maciej Małozięć.
Wiceburmistrz zaznaczył, że miasto Dębica, jako jedyny samorząd w regionie finansuje m.in. funkcjonowanie oddziałów sportowych, klas integracyjnych, dodatkowych zajęć językowych oraz dużą ilość godzin pomocy pedagogiczno-psychologicznej, przez co model dębickiej oświaty stawiany jest bardzo często za wzór. Ocenił, że szerzenie w przestrzeni publicznej dezinformacji nt. zwolnień pracowników oświaty, to z jednej strony polityczna próba deprecjonowania działań władz miasta, ale co gorsze – próba antagonizowania społeczeństwa i środowiska oświatowego.
Burmistrz Mariusz Szewczyk odniósł się z kolei do kwestii likwidacji szkół. – Takie pomysły zostały przedstawione przez autorów raportu oświatowego, jednak nie planujemy likwidacji którejkolwiek placówki oświatowej – zarówno przedszkola, jak również szkoły.
Podczas spotkania przekazano informację o planach miasta dotyczących przebudowy ulicy Kwiatkowskiego i Mościckiego. Zastępca burmistrza Jerzy Sieradzki poinformował o planowanym zakresie prac oraz ich harmonogramie. Jak podkreślił wiceburmistrz Sieradzki jest to największa inwestycja drogowa w mieście od ponad 10 lat, a jej wartość wynosi 15 mln złotych. Burmistrz Mariusz Szewczyk podziękował z kolei wszystkim osobom, które pracowały nad przygotowaniem wniosku i pomogły w zdobyciu środków na realizację tego zadania.
W konferencji wziął także udział prezes MPEC Tomasz Wróbel, który omówił działania spółki w obszarze polityki klimatycznej. Spółka ogłosiła już przetarg na budowę elektrociepłowni opalanej gazem. Dzięki temu miejska ciepłownia planuje całkowitą rezygnację z palenia węglem. Inwestycja powinna zostać ukończona w 2023 roku. MPEC planuje także dalszą modernizację sieci przesyłowej. W ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, spółka planuje wkrótce podpisać umowę na realizację 9 zadań związanych z modernizacją odcinków przesyłowych na terenie całego miasta. Tomasz Wróbel poinformował, że MPEC złożył także wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na budowę kotła z wykorzystaniem biomasy leśnej. Jeśli inicjatywa uzyska akceptację, jej realizację zarząd MPEC przewiduje na 2024 rok.