Dziś rano w wieku 96 lat zmarł kapitan Edmund Książek – żołnierz Armii Krajowej, Prezes Honorowy Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy, Zasłużony dla Miasta Dębicy.
Rodzinie i Bliskim wyrazy współczucia składają burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk wraz z zastępcami Jerzym Sieradzkim i Maciejem Małozięciem oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Józef Sieradzki wraz z Radnymi.
Edmund Książek urodził się 29 stycznia 1926 r. w Głobikowej jako syn Józefa i Marii z domu Jędrzejczyk. Naukę w szkole powszechnej w Głobikowej przerwał w momencie wybuchu wojny. Następnie uczęszczał na tajne komplety w szkole w Gumniskach, siedzibie komendy Obwodu ZWZ-AK.
Od stycznia do września 1944 r. był żołnierzem Armii Krajowej w Obwodzie AK. W czerwcu 1944 r. brał udział w odbiorze i zabezpieczaniu zrzutów powietrznych w rejonie Małej, natomiast od 28 lipca 1944 r. walczył w akcji ,,Burza” na terenie Obwodu AK Dębica. Był zaangażowany w działalność konspiracyjną w ramach ,,wzmożonej działalności dywersyjnej”, następnie przedostał się na teren Dolnego Śląska, gdzie w Bardzie Śląskim ukrywał się przed funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, którzy poszukiwali go za działalność w organizacji AK.
Od 1989 r. aktywnie zaangażowany był w działalność w Światowym Związku Żołnierzy AK, najpierw jako członek Zarządu Oddziału Dębica, później członek ŚZŻAK – Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy, a od 2007 r. jako wiceprezes Środowiska 5 PSK AK ŚZŻAK. Od samego początku powstania organizacji był chorążym sztandaru bojowego Inspektoratu Armii Krajowej Rzeszów, który w 2004 r. został przekazany przez Związek AK dla Muzeum AK w Krakowie. Każdorazowo uczestniczył w uroczystościach patriotyczno-religijnych na terenie powiatu dębickiego, Okręgu Tarnów, a także w wielu uroczystościach na terenie kraju wielokrotnie pełniąc funkcję komendanta – dowódcy pocztów sztandarowych.
Oprócz swojej działalności na rzecz Związków Żołnierzy AK, zaangażowany był także w życie społeczne miasta. Brał udział w budowie kościoła Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, współpracował z młodzieżą, uczestniczył w rajdach, był inicjatorem licznych spotkań i wieczornic. Od lat troszczył się również o groby żołnierzy AK na wszystkich cmentarzach w Dębicy i powiecie dębickim. Ponadto corocznie, wspólnie z harcerzami, członkami Związku Strzeleckiego oraz młodzieżą szkolną upamiętniał wszystkie groby Akowców przed Świętem Zmarłych, jednocześnie opowiadając o zasługach poszczególnych żołnierzy dla obronności kraju.
Za swoją działalność został wielokrotnie odznaczony, między innymi Medalem Polonia Restituta, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Medalem Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Medalem 25-lecia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2015 r. z rąk Prezydenta RP otrzymał awans do stopnia kapitana w stanie spoczynku.
W listopadzie 2017 roku Uchwałą Rady Miejskiej w Dębicy, Edmund Książek otrzymał w tytuł „Zasłużony dla Miasta Dębica”. W 2019 roku decyzją Zarządu ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy został Prezesem Honorowym ŚZŻAK Środowiska 5 PSK AK.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą świętą żałobną w dniu 10 listopada 2021 o godz. 12:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Po Eucharystii odbędzie się ceremonia ostatniego pożegnania na Starym Cmentarzu przy ulicy Cmentarnej w Dębicy.