Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie, działający w Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy, obchodził swoje 45-lecie działalności. W koncercie jubileuszowym, zorganizowanym w Domu Kultury Mors, wzięli udział przyjaciele i sympatycy zespołu oraz zaproszeni goście.
Przed rozpoczęciem widowiska jubileuszowego Kinga Jurek, kierownik zespołu oraz Romuald Kalinowski, kierownik artystyczny i choreograf, odebrali z rąk parlamentarzystów: Jana Warzechy, Fryderyka Kapinosa i Zdzisława Pupy, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznany zespołowi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Następnie na scenie Domu Kultury Mors królowali artyści w barwnym, pełnym wzruszeń i radości widowisku jubileuszowym. Wystąpiły wszystkie grupy Igloopolan, począwszy od najmłodszych – Małych Igloopolan, przez grupy młodzieżowe oraz osoby dorosłe, które z zespołem pracują od wielu lat. Jak zawsze tancerzom towarzyszyła Kapela ZPiT Igloopolanie, której kierownikiem od wielu lat jest Stanisław Wiktor.
W pierwszej części koncertu publiczność podziwiała tańce i melodie ludowe, a w drugiej części zaprezentowany został program tańców i melodii narodowych. Jubileuszowy koncert został przyjęty owacjami na stojąco, a gratulacje dla Igloopolan składali zaproszeni goście i reprezentanci zaprzyjaźnionych zespołów pieśni i tańca.
W imieniu samorządu miejskiego życzenia i gratulacje złożył Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy, który podkreślił jak ważna jest serdeczna więź wśród artystów pracujących w zespole. To dzięki tej przyjacielskiej więzi, Igloopolanie funkcjonują od 45 lat. Wiceburmistrz podziękował także za to, że Igloopolanie są ambasadorem naszego miasta na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej występując i reprezentując Dębicę wielokrotnie w Polsce i w Europie. W imieniu Komisji Kultury Rady Miejskiej życzenia złożyła także wiceprzewodnicząca komisji Monika Garduła.
Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu, Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie, został doceniony nagrodami m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.
W swoim repertuarze „Igloopolanie” prezentują pieśni i tańce narodowe oraz różnych regionów kraju, które składają się na barwne widowiska urzekające dynamiką tańców, pięknymi strojami, młodością i naturalnym wdziękiem.
W zespole tańczy, śpiewa i gra blisko 200 osób – dzieci, młodzieży i dorosłych. Swoją artystyczną pasję realizują w Domu Kultury Mors Miejskiego Ośrodka Kultury, który daje artystom doskonałe warunki do rozwoju.
Wysokie umiejętności artystyczne zespołu podkreślają piękne stroje ludowe wykonane przez profesjonalne pracownie w zgodzie z autentycznymi wzorami i barwami. Garderoba Zespołu jest jedną z najbogatszych na Podkarpaciu. Znajdziemy w niej m.in : szlacheckie kontusze, stroje krakowskie, łowickie, rzeszowskie, krośnieńskie, wielkopolskie, cieszyńskie, lubelskie, opoczyńskie, śląskie, sądeckie, górali żywieckich oraz kostiumy z okresu Księstwa Warszawskiego.
Barwna, roztańczona, rozśpiewana i uśmiechnięta grupa dziewcząt i chłopców występowała w wielu miastach w kraju i poza jego granicami zawsze zdobywając uznanie publiczności i jurorów. Dowodem tego są liczne dyplomy, puchary, nagrody i wyróżnienia. Zespół występował m.in. we Francji, Turcji, Słowacji, Holandii, Korsyce, Sardynii, Ukrainie, Węgrzech, we Włoszech, Rosji, Niemczech, Austrii, Szwecji, Bułgarii, Albanii, Estonii, Serbii oraz Czechach. W 2023 r. uczestniczył w święcie partnerskiego dla Dębicy miasta Puurs-Sint-Amands w Belgii, a rok wcześniej występował w Chorwacji.
Celem zespołu jest przede wszystkim upowszechnianie polskiego dorobku kultury narodowej ,w szczególności ludowej a tym samym wychowanie młodego pokolenia w szacunku do własnego kraju i narodu poprzez rozwijanie w młodym pokoleniu wrażliwości patriotycznej i kulturowej.