• Naukowcy będą doradzać burmistrzowi Dębicy

    06 czerwca 2022
    Loading...

    W czasie uroczystej Rady Miejskiej powołana została Rada Naukowo-Doradcza przy Burmistrzu Miasta. Tworzą ją profesorowie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Będą oni prowadzić analizy i opracowania potencjału gospodarczego Dębicy, rozwoju terenów inwestycyjnych i nowoczesnego zarządzania finansami publicznymi.

    Naukowcy będą doradzać burmistrzowi Dębicy

    Powołanie Rady jest efektem podpisanego we wrześniu ur. porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Miasta Dębica a Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Te działania obu instytucji mają stworzyć dogodne warunki do dynamicznego, szeroko rozumianego rozwoju Dębicy.

    W skład Rady wchodzi pięciu przedstawicieli środowiska naukowego związanego z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, których doświadczenie zawodowe i profil aktywności naukowej są zbieżne z działalnością podejmowaną w ramach pracy Rady Naukowo-Doradczej.

    – Powszechnie wiadomo, że Dębica jest zakwalifikowana do miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Zmiana naszej pozycji w rankingach uwzględniających sytuację społeczną, gospodarczą i szeroko rozumianą jakość życia jest dla nas priorytetem. Jestem przekonany, że mając możliwość korzystania z potencjału i doświadczenia Rady Naukowo Doradczej, zostaną wypracowane rozwiązania w znacznym stopniu łagodzące negatywne zjawiska, które dotykają nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale również przedsiębiorców i instytucje publiczne – mówił Mariusz Szewczyk burmistrz Dębicy.

    Jednym z punktów uroczystej sesji był wykład „Problemy i wyzwania rozwojowe średnich miast” dr. hab. Marcina Zawickiego, prof. UEK.

    Zwracał on uwagę na korzyści mieszkania w mieście średniej wielkości. To m.in. tańsze koszty życia,  czystsze powietrze, krótszy czas przemieszczania się do pracy i szkoły, a co za tym idzie więcej czasu na rozwój prywatnych zainteresowań.

    Profesor wskazywał w czasie wykładu nad czym należy pracować, aby takie miasto jak Dębica miało szanse na rozwój.

    – Należy zainwestować w rozwój gospodarki cyfrowej, wspierać przedsiębiorczość i  stworzyć warunki do powstawania nowoczesnych, technologicznych startupów. Powinny one powstawać również poza metropoliami właśnie z tego powodu, że dla wielu młodych ludzi zamieszkanie w mniejszym mieście jest atutem a technologia daje możliwość świadczenia tych usług na odległość – wskazywał wykładowca.

    Do zadań Rady będą należały w szczególności: udzielanie opinii w zakresie działań planowanych i podejmowanych przez władze Dębicy oraz inicjowanie współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk naukowych a samorządem w realizacji zadań strategicznych dla Dębicy.

    Skład Rady Naukowo-Doradczej

    Rozwiń