Dębiczanie licznie wzięli udział w poruszającym widowisku historycznym przedstawiającym tragiczne wydarzenia z kart historii Dębickich Służebniczek. 24 VIII 1954 roku, władze komunistyczne odebrały siostrom klasztor mieszczący się przy ul. Krakowskiej i przeznaczyły go na szpital powiatowy, a następnie na szpital dla nerwowo i psychiczne chorych.
W ogrodach zakonnic widzowie zobaczyli codzienne życie sióstr w ochronce, ale także przejmujące sceny sprzed 70 lat, kiedy to władze komunistyczne wyrzuciły siostry z ich domu.
W rolę żołnierzy, mieszkańców i nowicjuszek wcielili się przedstawiciele Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego i ich dzieci, członkowie grup teatralnych działających przy Miejskim Ośrodku Kultury, Grupa Safo a także grupy rekonstrukcji historycznej im. Wojciecha Lisa z Mielca i im. Józefa Kurasia z Nowego Targu oraz GRH Żandarmeria z Nowego Sącza. W odtwarzanie tamtych tragicznych wydarzeń włączyły się także same Siostry Służebniczki Dębickie.
Narrację podczas widowiska prowadził dr hab. Andrzej Olejko. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny był Maciej Małozięć, zastępca burmistrza Dębicy.
Widowisko zrealizowane było przez Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” w ramach projektu „Na zakręcie – Trudne Lata – Wielkie Dni – świadectwo heroizmu społeczeństwa dębickiego wobec Ateizmu Państwa”.
Inscenizacja historyczna była pierwszym aktem obchodów 70. rocznicy wysiedlenia Sióstr Służebniczek i likwidacji domu zakonnego przy ul. Krakowskiej 15 w Dębicy. Siostry już dziś zapraszają na sesję popularno-naukową, która odbędzie się 7 października w sali pod kościołem klasztornym.